Trzy pytania do WALDEMARA RASAŁY, wiceprezesa KHW ds. handlowo-rynkowych.
Ile prawdy jest w pogłoskach, że ustawa antysmogowa, którą w na początku października podpisał prezydent, oznacza wyrok dla węgla i domowych kotłów węglowych CO?
Z samorządów dochodzą do nas głosy, że w tej chwili prawie nikt, z wyjątkiem Krakowa, nie ma zamiaru zakazywać ogrzewania węglem. Celem nowelizacji Prawa ochrony środowiska jest poprawa jakości powietrza w Polsce i ochrona przed hałasem - nowelizacja dotyczy działań na poziomie województw i gmin. Ponieważ dziś dbałość górnictwa o środowisko naturalne nie jest czczym ozdobnikiem, ale faktem potwierdzonym w naszych konsekwentnych działaniach (jak np. rekultywacja, zagospodarowanie skały płonnej, wykorzystanie metanu kopalnianego czy nawet konfekcjonowanie węgla), widzimy w nowych przepisach nie tylko zagrożenie lecz także szansę dla węgla - węgla o najwyższej jakości, który produkujemy w kopalniach KHW.
Szansę?
Tak, bo art. 96 ustawy, o której mowa, stanowi, że Sejmik Wojewódzki w trosce o zdrowie lub środowisko naturalne może wprowadzić ograniczenia lub zakazy co do jakości paliw i instalacji, w których są spalane. Takie uchwały zarządu województwa obowiązkowo podlegają opiniowaniu wójtów, burmistrzów, prezydentów. Z przepisów nie wynika, że chodzi wyłącznie o węgiel i kotły węglowe. Jak wiadomo nie brakuje innych źródeł emisji. Po drugie potencjalne zakazy obejmą konkretne, typy instalacji szkodzących środowisku i jednoznacznie wydzielone obszary urbanistyczne. Po trzecie ostateczne decyzje zapadną blisko obywateli, w samorządach, które przecież reprezentują również mniej zamożnych mieszkańców. Trudno będzie odciąć ich od węgla opałowego, który pozostaje ciągle najtańszym nośnikiem energii. W tym właśnie widzimy szansę dla węgla - dla wysokojakościowych paliw węglowych spalanych w kotłach o takich parametrach, które odpowiadają nowoczesnym standardom. Inaczej zafundowalibyśmy sobie bardzo poważny problem "ubóstwa energetycznego" dla znaczącej części społeczeństwa.
A czy Kwalifikowanym Paliwom Węglowym z KHW i piecom np. retortowym, łatwo będzie się przebić do konsumenta na rynku węgla opałowego?
Obecnie rzeczywiście panuje na nim chaos, bałagan, jak nigdzie indziej. Klienci poddani zmasowanemu atakowi marketingowców nie są już chyba w stanie odróżnić dobrego paliwa od złego, uczciwej oferty od naciąganej. Żeby zapanować nad tym zamętem musimy dotrzeć do ludzi, wytłumaczyć im, czym jest wartość opałowa, zawartość zanieczyszczeń, efektywne spalanie. Okazuje się, że przy bardzo dobrym i czystym węglu nie tylko kotły półautomatyczne trzymają ekologiczne standardy. Mamy za sobą w KHW 15-etnią tradycję promowania proekologicznego korzystania z węgla. Jako pierwsi w Polsce wdrożyliśmy technologie produkcji kwalifikowanych paliw węglowych dla kotłów o znikomej emisyjności (klasy 4 i 5). W ofercie KHW od kilkunastu już lat nie ma już mułów i flotów, lecz dominują w niej wysokokaloryczne węgle o znikomej ilości zanieczyszczeń. Zamiast handlowej propagandy przekazujemy klientom prawdziwe informacje i nasi klienci dobrze wiedzą, jakie atuty ma dobry węgiel i fachowo wykonane instalacje CWU.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
to jest to czepiają się węgla a ludzie w krk są tak biedni że węgla może nie widzieli na oczy, palą czym się da i co tylko się spali
gościu, przejedź się do Krakowa i okolic, tam problemu nie da się ukryć (choć w samym krk to duża zasługa samochodów). Dla mnie muł i flot to nie węgiel. Tam powinni zakazać palenia w piecach, do których można włożyć wszystko. Wszyscy powinni być podpięci do EC (na węgiel), która jest wyposażona w filtry. A ustawa nie zakazuje palić węglem!!!! Samorząd sam określa co jest dla niego kiepskiej jakości paliwem. Zgadzam się, z Panem z KHW, że to może być wręcz szansa dla węgla. Dobrej jakości węgla.
W Polsce zakazać palić węglem tylko ogrzewać gazem (kogo na niego będzie stać) a NA UKRAINIE ROSJI BIAŁORUSI CZECHACH CZY SŁOWACJI będą kopci dalej