Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz Katedra Górnictwa Podziemnego Akademii Górniczo-Hutniczej inaugurują specjalną serię wydawniczą "Dobre praktyki w górnictwie podziemnym", podsumowującą całokształt działalności górniczej.
Pierwszą publikacją cyklu ma być monografia-poradnik "Dobre praktyki w zakresie udostępniania złóż oraz technice i technologii głębienia szybów". Do jej przygotowania zaproszono Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa.
W planowanej publikacji specjaliści z PeBeKa podzielą się wiedzą i unikalnymi doświadczeniami, związanymi z ponad półwieczną praktyką w głębieniu i uzbrajaniu szybów wszystkich kopalń miedziowych dla KGHM Polska Miedź oraz realizacją obiektów tworzących pełną infrastrukturę zakładów górniczych.
Wojciech Chojnacki, wiceprezes PeBeKa, zredaguje dział dotyczący metody mrożenia górotworu i kontroli płaszcza mrożeniowego. Michał Balcerzak z KRG Szyby przedstawi urządzenia wykorzystywane dla potrzeb głębienia szybów, a Robert Niemczyk, nadsztygar górniczy w dziale przygotowania produkcji i rozwoju, zaprezentuje technologię wykonania obudowy tubingowej szybu. Recenzentem publikacji będzie Jacek Kulicki, prezes PeBeKa, który czuwać będzie również nad zwartością merytoryczną artykułów.
- W naszym przedsiębiorstwie skumulowane są wieloletnie doświadczenie i obszerna wiedza na temat budowy kopalń, technologii głębienia i zabezpieczenia szybów, opracowywaniu nowatorskich technologii górniczych czy szeroko pojętego budownictwa inżynieryjnego - mówi prezes Kulicki - Chętnie dzielimy się tą ekspercką, często wiedzą z branżą górniczą, dzięki czemu rozwija się polskie górnictwo i budownictwo specjalistyczne.
Publikacja uświetni jubileuszową, 25. edycję Szkoły Eksploatacji Podziemnej, która odbędzie się w dniach 22-26 lutego 2016 r. w Krakowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.