Nagrody "Orzeł Eksportu" i "Marka Polskiej Gospodarki" dla firm-liderów polskiego eksportu wręczono w Ministerstwie Gospodarki. Polska jest brandem, który należy promować, w ub.r. wyeksportowało swoje produkty 40 tys. firm - mówił wicepremier Janusz Piechociński.
Podczas gali tytułem "Dobra Firma 2014" wyróżniono także najlepiej rozwijające się i najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa z rankingu "Lista 2000 Polskich Przedsiębiorstw i Eksporterów", którą publikuje "Rzeczpospolita". Przedsięwzięciu patronuje Ministerstwo Gospodarki.
Wyjście z jeszcze lepszą ofertą wymaga ciągłego doskonalenia i wskazywania liderów polskiego eksportu, którzy mogą być wzorcem i którzy zmienili obraz Polski na świecie - podkreślił wicepremier we wtorek podczas rozdania nagród.
Zauważył, że ponad 10 lat temu - przed wejściem do Unii Europejskiej - udział naszego eksportu w PKB był poniżej 20 proc., a ubiegły rok zakończony został wynikiem poniżej 42 proc. Na koniec 2015 r. będzie to nie mniej niż 48 proc., ale Polska potrzebuje, by już w 2020 r. udział eksportu w PKB wyniósł 62-64 proc. - zaznaczył wicepremier.
- W tym roku idziemy na rekord naszego eksportu. W zeszłym roku było to ponad 163 mld euro, w tym roku będzie to na pewno ponad 170 mld. Za 9 miesięcy tego roku eksport wzrósł o 7 proc., więc jest się czym pochwalić - dodał Piechociński.
Organizator wtorkowej gali, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota mówił o ostatnim, 14. rankingu polskich przedsiębiorstw i eksporterów Lista 2000. - Ta lista niewiele się różni od ubiegłorocznej, ponieważ poziom obrotów jest mniej więcej taki sam. (...) Czołówka tej listy to nadal wielkie firmy państwowe. Najszybciej rozwijają się firmy zagraniczne i one też mają największą efektywność - powiedział Chrobota. Dodał, że jest coraz więcej dobrych polskich prywatnych firm.
Jak zauważył, coraz bardziej polskie firmy przyciąga stolica. Warszawa - to "bijące serce polskiej gospodarki", coraz więcej rozwijających się firm z mniejszych miast rejestruje się w Warszawie. W tym roku kolejnych 27 dużych firm zmieniło swoją siedzibę na Warszawę.
Chrabota poinformował, że obroty łączne 2000 firm znajdujących się na liście wyniosły w 2014 r. 1 bilion 770 mld zł, a ich zyski prawie 50 mld zł, jest to jednak o 12 proc. mniej niż rok wcześniej.
Na pierwszym miejscu w rankingu znalazł się PKN Orlen, na drugim - KGHM Polska Miedź, a na trzecim - FCA Poland Bielsko Biała.
"Marka Polskiej Gospodarki" to nagroda przyznawana w kilkunastu kategoriach branżowych. Wyróżnienie przypada najlepszym eksporterom - jury pod uwagę bierze wzrost eksportu w ostatnich dwóch latach oraz jego wielkość; trzeba również wykazać się dobrą dynamiką wzrostu sprzedaży i znaczącą rentownością. Natomiast nagroda "Orzeł Eksportu" to wyróżnienie dla tych firm, które w ostatnim czasie najdynamiczniej rozwinęły swoją sprzedaż poza granicami Polski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.