Kandydatom na posłów z sześciu ugrupowań najwyżej notowanych w przedwyborczych sondażach zadaliśmy trzy pytania dotyczące kwestii rodzimego górnictwa węgla kamiennego. Głos zabrał także przedstawiciel regionalnego komitetu wyborczego. Pierwsze z pytań dotyczyło formy własności sektora - ma pozostać państwowy czy zostać sprywatyzowany?Drugie - celowości powiązanie górnictwa z energetyką? Trzecie - systemu wynagrodzeń w górnictwie i jego dostosowania do aktualnych realiów? Odpowiada MAREK POLOK, Komitet "Zjednoczenia dla Śląska".
1. Moim zdaniem nie unikniemy miksu prywatno-państwowego. Dobry byłby tutaj model, który jest wypracowany na Zachodzie przez firmy komercyjne, takie jak np. Volkswagen. Tam duża pula akcji należy do prywatnych akcjonariuszy, ale ten tzw. złoty udział, wynoszący w tym przypadku 20 proc., należy do władz samorządowych (land Północnej Nadrenii Westfalii). Moim zdaniem takie rozwiązanie, gdzie władze regionu mają realny wpływ na strategiczne przedsiębiorstwa znajdujące się na jego terytorium, gwarantuje stabilność działalności firmy.
2. Konsolidacja górnictwa z energetyką jako doraźne rozwiązanie tak, ale w szerszej perspektywie wydaje mi się, że nie jest to dobre, ponieważ są możliwości, by górnictwo stało się samodzielnym, dobrze działającym elementem rynku energetycznego.
3. To zabrzmi brutalnie - tak, system wynagrodzeń należy dostosować do aktualnych realiów. Trzeba go zmienić, ale nie w taki sposób, że od razu obcinamy wszystkie przywileje. Wiadomo, że są one związane z wieloletnią, czasami nawet ponadstuletnią tradycją i trudno byłoby to nagle zmienić. W mojej opinii wynagrodzenie powinno być związane z efektywnością pracy. Oznacza to, że jakaś część płacy jest stała, a reszta płacy jest uzależniona od wyników ekonomicznych firmy. Może model 70/30? Trzeba uprościć system wynagrodzeń, absurdem jest, aby płaca składała się z ok. 40 zmiennych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
niech gornik pracuje za 1300 zl zabrac mu wszystko prezesom dac podwyżke pancie z biur niech dalej maja przywileje BO IM SIE NALEZY!!!!!!!!!!! a co tam gornik niech za.........a za grosze kiedy w koncu w khw admin sie pozabiera wszystko??? kiedy sie wywali pazernych emerytow kiedy sie zlikwiduje firmy
apropo, podobno pewna pani z PO B......... powiedziała że za 6000zł to pracują frajerzy! więc czego wy chcecie od nas frajerów, Jesteście kupą kłamców i degeneratów używających media do manipulacji! Sprywatyzujmy rząd!
Nie chcecie nam pomóc ok, i tak odbierzemy to w pomocy społecznej bo paru tysiącom ludzi nie dacie zatrudnienia! tak czy owak zamiast waszej Irlandi robicie przytułek dla uchodźców.
ad pkt 3. dostosujcie swoje wypłaty do sytuacji państwa i podzielcie przez obietnice wyborcze! Pójdziecie z torbami wy darmozjady! zajmnijcie się firmami co odprowadzają minimalne podatki do państwa a resztę dają pod stołem. Zabierzcie wreszcie wszystkie przywileje nasze, dajcie nam 1600 na rękę!!! i za 2 lata zobaczymy czy przynosimy zysk czy straty! na co zwalicie potem bo napewno nie na przywileje! Nie stać Państwa na górnictwo ZAMYKAJMY TO
kto to Bogus Ok..j