Zawieszono rozmowy pomiędzy SRK a RSG dotyczące umowy na sprzedaż kopalni Brzeszcze - poinformowało biuro prasowe Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Ta decyzja, jak dodano, ma umożliwić m.in. przeprowadzenie dodatkowych analiz ekonomicznych.
W środowym komunikacie SRK podano, że "w związku z nieuzgodnieniem treści przedwstępnej umowy warunkowej pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń SA a firmą RSG sp. z o.o. dotyczącej sprzedaży oznaczonej części zakładu górniczego w Brzeszczach, zarząd SRK SA informuje, że negocjacje w tej sprawie zostały bezterminowo zawieszone".
"Decyzja ma umożliwić przeprowadzenie dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz dać czas na dodatkowe konsultacje" - wskazano. W razie wznowienia negocjacji komisja przetargowa SRK, jak dodano, wyda stosowny komunikat.
Według wcześniejszych informacji sprzedaż tzw. zorganizowanej części kopalni Brzeszcze miała być sfinalizowana do 25 września. Wstępne oferty na kupno przedsiębiorstwa złożyły: Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu - RSG i należąca do Michała Sołowowa spółka FTF Columbus. W piątek SRK poinformowała, że negocjacje ws. sprzedaży kopalni Brzeszcze przedłużono do 30 września. Ostatnio rozmowy były prowadzone już tylko z RSG.
W rozesłanej w piątek wieczorem mediom informacji przedstawiciele SRK podali, że oferta RSG nie odbiega w zasadniczej części od warunków wyartykułowanych 4 sierpnia przez Tauron. SRK poinformowała, że "na obecnym etapie, a negocjacje zmierzają już do końca, trudno uznać złożoną ofertę za respektującą interes Skarbu Państwa". "Mimo tego, reprezentując interesy właściciela, a jednocześnie dbając o los pracowników kopalni i ich rodzin, zapraszamy przedstawicieli RSG do kontynuowania negocjacji w poniedziałek" - podała SRK.
W poniedziałek biuro prasowe Tauronu przekazało w odpowiedzi, że oferta przedstawiona przez RSG "jest propozycją opartą o realia rynkowe, przygotowaną w oparciu o kompleksową, prowadzoną przez kilka miesięcy, także przez ekspertów zewnętrznych, analizę aktywów KWK Brzeszcze i zawiera m.in. propozycję realnych wielomilionowych inwestycji w zakładzie, które zagwarantują mu - po szybkim osiągnięciu zakładanego poziomu wydobycia - wieloletnie funkcjonowanie w oparciu o zasady rynkowe, a górnikom zapewnią bezpieczne miejsca pracy".
Przypominając, że RSG sp. z o.o. to założona przez Tauron Polska Energia spółka celowa, w której - zgodnie z umową wspólników - udziały obejmą Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, ZEW Niedzica i prawdopodobnie FTF Columbus, koncern podkreślił, że zarządy tych podmiotów działają w interesie wszystkich swoich akcjonariuszy, w tym też Skarbu Państwa.
Zdaniem koncernu obecność w RSG kilku partnerów biznesowych - udziałowców spółki - zagwarantuje finansowanie związanego z Brzeszczami projektu na odpowiednim poziomie, a także zbyt produktów tej kopalni. Tauron zastrzegł też, że ofertę RSG przygotowano w oparciu m.in. o doświadczenia restrukturyzacyjne zdobyte w dwóch kopalniach: Sobieskim i Janinie.
Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - wydzielony z niej i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW).
W maju Tauron podpisał list intencyjny ws. ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze, w sierpniu określił jednak warunki brzegowe - jednym z nich było ogłoszenie przetargu. Zarząd Tauronu zaznaczył też m.in., że przed ostatecznym kupnem aktywów SRK powinna przeprowadzić ich restrukturyzację. Tauron podkreślał też, że nabycie części aktywów nastąpi pod warunkiem uzyskania zgody rady nadzorczej spółki Tauron PE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Stary i wydobywa je po 330 zł koszty słaby z ciebie manipulator gdzie masz ta nową kompanie dupku chyba u siebie w domu!!!!
Stary wiesz co to jest TFI bo widzę ze nie przeczytaj statu to zobaczysz to osłona która tylko może prywatyzować i zamykać nic innego Co do twoich złóż to na papierze sa ok ale tak jak gaz łupkowy liczy się to co jest na powierzchni a nie domysły Niedawni pisałeś że taurn za wszelką cene kupi brzeszcze bo to taki interes hahah pseudoznawco nikt tego w takim kształcie niechce . co do metanu to trzeba jeszcze dużo zainwestować . A KE i tak zakwestionuje to tfi i dopiero bedzie jak stocznie baju
Do LIZAKA> brednie to ty piszesz NOwa Kompania Węglowa już funkcjonuje i naWET POSIADA ZARZĄD!!a CO DO UTRZYMANIA> ZA sam sprzedany metan z tej kopalni można swobodnie zrobic wyplate dla załogi i jeszcze zostanie Co do wegla i pokładów na tej kopalni to musisz wiedzieć ze akurat ta kopalnia posiada zloża węgla wysokokalorycznego od dużej miążosci pokładów liczoną na około 40/50lat wydobycia zaznaczam iż ten węgiel posiada znikome śladowe części siarki czyli nie jest zasiarczony a więc bardzo poszukiwany na rynku.
stary wypisujesz te brednie pod każdym artukułem nowej kw nie ma więc gdzie ma isc baranie a te twoje przekształcenie nie miże tak wyglądać bo komisja europejska od razu to udupi bo to jest czysta pomoc państwa maja co chcieli Co do wegla i jego jakości to nie zabijaj mnie śmiechem nie ma jednakowego węgla na całej kopani . co do utrzymania to z kosztami wydobycia na poziomi 300zł to nie nazbieraja na pierwsza wypłate hahah
to już jest koniec. Można było to badziewie jakim są brzeszcze wsadzić do taurona. Teraz dzięki "kłyszom" i innym czeka tylko likwidacja. Demonstrujcie sobie ile chcecie. Wszyscy się od was odwrócą, bo co im zależy Jak liczycie na nowyrząd to jesteście w błędzie, stary czy nowy, nikt nie będzie dotował takiego badziewia.
Zgodnie zpodpisaną umową z 17 stycznia przetarg już jest nie aktualny i kopalnia Brzeszcze zgodnie z tą umową od dnia 1 pazdziernika powinna przejść w struktury Nowej Kompani Weglowej. Chyba że zostanie zastosowany inny wariant możliwy do zrealizowania> kopalnie wyłaczyć z struktur i przekształacić w indywidualną jednostkę gospodarczą skarbu panstwa jako strategiczną dla gospodarki Była by wzorcem do postępowania z innymi kopalniami Przedwesystkim zdjeto by z "barków" tej kopalni molocha administracyjnego jakm jest pomysł na Nową Kompanie Weglową i sam musiałaby starać się o utrzymanie na rynku A mając badzo dobre złoza węgla wysokokalorycznego o niskiej zawartości siarki przlizceniowych na około 40/50lat oraz złoża metanu jest wstanie utrzymać się na tym rynku w dobrej kondycji finansowej.
niech kwk brzeszcze kupi jsw wszak majĄ w tym kierunku juŻ wprawĘ. a jak nie maja kasy to niech wypuszczĄ obligacjĘ albo poŻyczĄ od bankÓw. a za chwilkĘ jsw zapraszamy do srk lub ogŁosimy upadŁoŚĆ i sprzedamy mittalowi.
Związki zawodowe z kopalni na czele z kadrą i solidarnością doprowadzą do likwidacji tego zakładu! Kolego kłysz i studencki będziecie za to odpowiedzialni! Przypomnijcie sobie jak mówiliście po podpisaniu porozumienia 17 stycznia, że negocjowaliście z chłopcami w krótkich spodenkach, jaka to czeka kopalnie świetlana przyszłość. Wyszło, że nie macie żadnego pojęcia o prowadzeniu zakładu górniczego! No bo jakie można mieć pojęcie jak się nie ma wykształcenia, wiedzy, doświadczenia!