W portalu górniczym nettg.pl informowaliśmy o tym, że rząd ma zająć się wnioskiem o wyrażenie zgody na wniesienie do Towarzystwa Finansowego Silesia części akcji PGNiG, PZU i PGE. Akcje te mają stanowić zabezpieczenie dla rozmów finansowych Silesii z rynkiem ws. finansowania Nowej Kompanii Węglowej. Poniżej przedstawiamy spółkę, która być może odegra znaczącą rolę w powstaniu NKW.
TF Silesia jest inwestorem finansowym powołanym przez Skarb Państwa w celu prowadzenia procesów restrukturyzacyjnych w polskich przedsiębiorstwach. Jest wykonawcą rządowej strategii pobudzania wzrostu gospodarczego poprzez rozwój przemysłu. Strategia ta opiera się na idei utrzymania i unowocześniania zdolności produkcyjnych, przyczyniając się do wzrostu konkurencyjności oraz innowacyjności polskich przedsiębiorstw
TFS zostało powołane do życia i wyposażone w kapitał w celu restrukturyzacji sektora hutniczego. Zaoferowane przez Towarzystwo wsparcie poprzez udzielenie poręczeń, gwarancji i zastawów, regulacje obrotu wierzytelnościami oraz inicjatywy kapitałowe miało na celu poprawę sytuacji gospodarczej podmiotów z tego sektora.
Dzięki prowadzonym przez TFS procesom naprawczym w kolejnych latach udało się z powodzeniem zrealizować projekty restrukturyzacyjne w podmiotach z branży hutniczej. Transakcje sprzedaży charakteryzowały się wysoką stopą zwrotu z inwestycji dla TFS, a inwestorzy zapewniali spółkom możliwość rozwoju poprzez realizację programów inwestycyjnych z wykorzystaniem efektów synergii. Zdobyte w ten sposób doświadczenie i środki finansowe pozwoliły na kontynuowanie akwizycji w polskim sektorze przemysłowym.
Z działalnością TFS wiązało się również podejmowanie trudnych wyzwań charakteryzujących się przeprowadzaniem procesów restrukturyzacyjnych w spółkach, które nie poradziły sobie z odradzającym się rynkiem kapitałowym w Polsce. Celem tych przedsięwzięć było wypracowanie optymalnego sposobu działań łagodzących skutki ekonomiczne w możliwie największym stopniu.
Zarząd spółki tworzą prezes Adam Siwek oraz wiceprezes Agnieszka Skarboń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tak uratowali hutnictwo, że już nie istnieje ogłosili upadłość i syndyk siedzi. Jak macie tak ratować przemysł energetyczny ty lepiej go sprzedajcie Donald Wam ułatwi sprawę a my może też będziemy emigrować do Niemiec i Austrii. Więcej dostaniemy rodzinnego niż tu zarabiamy...
Spółka która uratowała hutnictwo? To gdzie są te nasze huty?
Proponuję by na dobry początek Nowa Kompania Węglowa zakupiła od JSW kopalnię Knurów-Szczygłowice. Oczywiście w promocji: 30% upustu - za miliard złotych.