Choć od 100 dni utrzymują się wyjątkowo wysokie temperatury powietrza i notuje się minimalne opady deszczu, a w całym kraju susza daje rolnikom we znaki, to system zaopatrzenia mieszkańców województwa śląskiego, którym zarządza Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA, funkcjonuje prawidłowo. Wody mieszkańcom nie zabraknie - zapewnia Piotr Biernat, rzecznik GPW.
Ze zbiornika w Goczałkowicach (jednego z głównych rezerwuarów wody pitnej w województwie) od maja do sierpnia mieszkańcy regionu wypili ok. 13 mln m sześc. Nawet zamknięcie (z powodu niskiego poziomu wody w Sole) przerzutu wody z ujęcia w Czańcu nie naruszyło bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę. To ujęcie zamknięto (19 sierpnia) z uwagi na konieczność zachowania właściwego bilansu zasobów rzek Soła i Wisła.
Od tego czasu do głównej magistrali zaopatrującej centralną część regionu woda w ilości 220 tys. m sześc. codziennie pobierana jest ze zbiornika goczałkowickiego - podkreśla GPW. Mimo, że poziom wody w nim obniża się każdego dnia o ok. 2 centymetry, to nadal zasoby w zbiorniku wynoszą ok. 80 mln metrów sześciennych, co pozwala na zaopatrzenie wodę pitną mieszkańców województwa. przez co najmniej pół roku.
- Dlatego działając w oparciu o 11 ujęć i stacji uzdatniania wody oraz zbiorniki wody do picia w Goczałkowicach i Kozłowej Górze, GPW nie planowało i nie wprowadziło żadnych ograniczeń dostaw wody dla mieszkańców spowodowanych suszą. Nadal nie ma takiego niebezpieczeństwa choć, podwyższone temperatury spowodowały wzrost zapotrzebowania na wodę przez odbiorców. Średnia dobowa ilość wody pobieranej z ujęć Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA w pierwszych 2 tygodniach sierpnia wynosiła 457 551 m sześc. na dobę. Najwyższą zaś ilość wody pobranej, czyli 519 334 m sześc. na dobę odnotowano 11 sierpnia. W ciągu roku GPW dostarcza dla ok. 3,5 mln mieszkańców regionu ok. 140 mln m sześc. wody i w każdej chwili jest w stanie zwiększyć te dostawy dostosowując je do zapotrzebowania - wylicza i zapewnia Piotr Biernat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.