Grupa energetyczna Enea podjęła decyzję o wypowiedzeniu dostawcy paliwa wieloletniej umowy, zawartej w 2010 r. Spółka uznała, że lubelski węgiel jest dla niej zbyt drogi, a obecny kontrakt i brak elastyczności negocjacyjnej partnera nie dają szans na konieczne, uwzględniające realia rynkowe, obniżki.
Biuro prasowe Enei podaje, że dotychczasowa umowa nie pozwala spółce pozyskiwać paliwa w cenach, które obowiązują dziś na rynkach światowych i na rynku krajowym. "W ocenie firmy, wszelkie możliwości renegocjacji warunków umowy zostały wyczerpane. Kolejne rundy rozmów nie przyniosły zadowalających koncern energetyczny rezultatów".
- Nie stać nas na tak drogi węgiel, a warunki handlowe dotychczasowej umowy znacznie odbiegają od aktualnej sytuacji na rynku. To za ile i na jakich warunkach kupujemy paliwo istotnie wpływa na cenę prądu, a my jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczne dostawy taniej energii do 2,5 miliona klientów. Dlatego wypowiedzieliśmy kontrakt i będziemy szukać nowych sposobów na zapewnienie sobie węgla w optymalnej cenie. Rozwiązanie umowy przyczyni się do długoterminowej poprawy konkurencyjności całej naszej Grupy - podkreśla Paweł Orlof, wiceprezes Enei.
Piątkowa decyzja zarządu nie oznacza, że Enea wzięła całkowity rozbrat z LW Bogdanka. Nadal związana jest z umową na dostawy dla potrzeb powstającego w elektrowni Kozienice bloku 1075 MW. Ma on zacząć pracować w 2017 r. Dotychczasowe prace budowlane przebiegają bez zakłóceń.
Elea oczywiście nie zrywa kontraktu, ale go wypowiada z zachowanie pełnej procedury. Okres dwuletniego wypowiedzenia umowy rozpocznie się 1 stycznia 2016 r., co oznacza, że umowa wygaśnie 1 stycznia 2018 r.
"Piętnastoletni kontrakt na dostawę węgla z lubelskiej kopalni do usytuowanej na południowym Mazowszu największej polskiej elektrowni na węgiel kamienny został podpisany 4 marca 2010 roku. Enea jest głównym odbiorcą produktów kopalni, a Bogdanka największym dostawcą paliwa dla koncernu" - puentuje komunikat Sławomir Krenczyk, rzecznik prasowy Enei.
W najbliższym czasie należy spodziewać się komunikatu ze strony LW Bogdanka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Szaleńcy z PO teraz przesadzili. Niech przedstawią te niższe ceny na węgiel z uwzględnieniem kosztów wydobycia śląskich kopalni, które miałyby rzekomo zastąpić węgiel z Bogdanki. Bez niedozwolonej pomocy publicznej nie ma takiej opcji. Jest to ekonomicznie awykonalne. A to co jest sprzeczne z ekonomią i na dodatek robione pod naciskiem politycznym, jest karalne.