Branżowa komisja Ministerstwa Energetyki i Przemysłu Węglowego Ukrainy rozpatrzyła ze znacznym opóźnieniem wniosek o przesunięcie środków budżetowych z restrukturyzacji na zaległe górnicze wypłaty.
Postanowiono, że 500 mln hrywien (prawie 85 mln zł), o które uszczuplony zostanie fundusz na restrukturyzację przemysłu węglowego i torfowego, przeznaczonych zostanie na wypłaty wynagrodzeń dla górników.
Z całej sumy 300 mln hrywien trafi do kas przedsiębiorstw państwowych prowadzących kopalnie węgla jeszcze do końca sierpnia (gdy na Ukrainie świętowany jest Dzień Górnika), a pozostałych 200 mln hrywien - we wrześniu.
Związkowcy podkreślają, że przesunięcie budżetowe było niezbędne, tyle że należało uchwalić zmianę dużo wcześniej, jeszcze 8 miesięcy temu. - Niestety w tej chwili większość państwowych kopalń ma już przymusowe postoje i została doprowadzona do bankructwa - ocenia Michaiło Wołyniec, członek komisji budżetowej i szef Niezależnego Związku Zawodowego Górników.
- Kopalnia Rosija w przedsiębiorstwie Selidiwwugillja w Obwodzie Donieckim mogłaby na przykład każdej doby wydobywać na powierzchnię 2 tys. t węgla, ale nie wydobędzie z powodu niewyposażenia ścian. W różnych kopalniach górnicy od robót przygotowawczych udostępnili 6 nowych ścian wydobywczych, tymczasem na ich uzbrojenie i rozruch nie przewidziano od początku roku ani kopiejki. W takim razie zakłady te czeka los kopalni Rosija, dokończą fedrujące jeszcze ściany i staną. Najgorsze, że wszystko to dzieje się przed sezonem jesienno-zimowym. Przygotowania do mrozów są w katastrofalnym stanie! - mówi Wołyniec.
Minister energetyki Wołodymir Demczyszyn oskarżany jest przez związkowców o to, że nie stać go było nawet na wydanie tradycyjnego komunikatu przed Dniem Górnika.
- We wszystkich poprzednich latach premier i prezydent ścigali się między sobą, który z nich zdoła zaskarbić sobie życzliwość górników przy okazji ich święta. Pomijając skomplikowaną sytuację górnictwa i ukraińskiej energetyki, najważniejsze obecnie osoby w państwie mogłyby wykorzystać ten moment, żeby przyjrzeć się katastrofie branży i w ramach swoich uprawnień spróbować pomóc rozwiązać najbardziej palące problemy górników - utyskują ukraińscy związkowcy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.