Chociaż formalnie nie istnieje wymóg opracowania takiego dokumentu, w minionych latach "Strategia dla górnictwa" wskazywała kamienie milowe na drodze, którą podążała branża. Obecnie obowiązujący dokument, przyjęty przez Radę Ministrów 31 lipca 2007 r., przestanie obowiązywać pod koniec grudnia.
Na jego podstawie zbudowano ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2007-2015. Co bardzo ważne, wypracowany został w toku konsultacji ze stroną społeczną, która w trakcie negocjacji dotyczących takich kluczowych kwestii, jak prywatyzacja czy przekształcenia struktury branży, traktowała go jak górniczą konstytucję.
Dokumentem sektorowym kodyfikującym ramowo funkcjonowanie górnictwa jest Polityka energetyczna Polski do 2030 r. 22 stycznia Sejm uchwalił także nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa, która będzie obowiązywać do 2027 r. Środowisko górnicze dobitnie jednak wskazuje, że "Strategia dla górnictwa" jest potrzebna.
Prace nad nowym dokumentem zostały podjęte już przed rokiem. Stronie rządowej i reprezentacji górniczych związków zawodowych udało się ustalić, że dokument nie będzie funkcjonował pod nazwą "Strategia...", lecz "Program rozwoju górnictwa węgla kamiennego w latach 2016 - 2020 z perspektywą do 2027". Wypracowano wstęp i uzgodniono diagnozę sytuacji, po czym prace utknęły w martwym punkcie. Wznowione je 9 marca br., po konferencji zorganizowanej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.
Prace nad dokumentem nadzoruje obecnie Ministerstwo Skarbu Państwa.
- Powołane zostały trzy zespoły - koordynuję ich pracę jako pełnomocnik - które w ciągu paru tygodni powinny przedstawić efekty prac nad nową "Strategią dla górnictwa na lata 2016-2020" - mówił w rozmowie z TG Wojciech Kowalczyk, wiceminister skarbu.
27 lipca prace nad strategią rozwoju polskiego górnictwa, która ma być podstawą pracy przyszłego (?) rządu Prawa i Sprawiedliwości, rozpoczęli z kolei związkowcy z górniczej Solidarności.
Ustalono, że prace nad poszczególnymi elementami programu strategii prowadzone będą w ramach zespołów tematycznych, które zajmą się zagadnieniami związanymi z pakietem klimatycznym, możliwością współpracy sektora górniczego z branżą energetyczną, prowadzeniem korzystnej dla państwa polityki przyznawania koncesji podmiotom ubiegającym się o możliwość prowadzenia eksploatacji węgla oraz budową sprawnego systemu sprzedaży tego surowca. We wrześniu zespoły mają przedstawić konkretne rozwiązania.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
adam musieli ratować KW i kupili kopalnie hyhyh
W ostatniej pseudo strategi 2007-2015 bylo jasno ustalone ze pieniądze z prywatyzacji kopalni czy spółki mają zostać w prywatyzowaniej firmie. I co? Gdzie z JSW jest ponad 5 miliardów? Na ile lat kryzysu było by to zabezpieczenie???