REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
13 sierpnia 2015 13:15 Trybuna Górnicza : : autor: Anna Zych 5.8 tys. odsłon

Znajdą się do końca sierpnia w strukturach Taurona?

Dzięki pakietowi socjalnemu zatrudnienie w kopalni zmniejszy się z początkowego stanu 2084 osób do ok. 1500
fot: Maciej Dorosiński/ARC

Niewiele ponad dwa tygodnie pozostały do 31 sierpnia. Tyle samo czasu jest na wypełnienie zapisów porozumienia rządu z Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym z 17 stycznia br., dotyczących zbycia kopalni Brzeszcze na rzecz nowego właściciela. Od dnia podpisania porozumienia w tym kontekście wymieniana jest tylko jedna firma: Tauron Polska Energia.

- Został podpisany list intencyjny, w którym określono, że transakcja powinna zostać zrealizowana do września. Chcemy, żeby do tego czasu Brzeszcze trafiły do inwestora branżowego - tak w rozmowie z TG potwierdzał intencje resortu skarbu wiceminister Wojciech Kowalczyk.

Decyzje jednak nie zapadają. A w ostatnich dniach zarząd energetycznego koncernu podaje do publicznej wiadomości warunki brzegowe transakcji, Skarb Państwa odwołuje jednego z członków rady nadzorczej spółki i przyjmuje dymisję jej przewodniczącego, a załoga kopalni ma nadzieję, że w razie czego wróci pod skrzydła Nowej Kompanii Węglowej. Problem w tym, że na razie nie ma dokąd wracać.

Warunki brzegowe
Kopalnia Brzeszcze została przejęta przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń od KW 4 maja 2015 r. Zabieg ten miał na celu przeprowadzenie procesu restrukturyzacji - likwidację majątku nieprodukcyjnego oraz uruchomienie procesu odejść załogi na świadczenia osłonowe.

Dzięki pakietowi socjalnemu zatrudnienie w kopalni zmniejszy się z początkowego stanu 2084 osób do ok. 1500. Tauron Polska Energia wstępne zainteresowanie kopalnią (pod warunkiem, że będzie tam możliwe efektywne ekonomicznie wydobycie węgla) wyraził już 16 stycznia. Wkrótce potem powołany przez spółkę zespół rozpoczął kompleksową analizę kopalni, obejmującą w szczególności aspekty prawne, finansowe, techniczne i geologiczne. 15 maja zarządy SRK i Taurona podpisały list intencyjny, dotyczący współpracy w zakresie ewentualnego nabycia aktywów kopalni.

4 sierpnia zarząd Taurona wydał oświadczenie dotyczące warunków brzegowych transakcji. Zastrzega w nim, iż z uwagi na ryzyko zwrotu niedozwolonej pomocy publicznej (pomoc tę otrzymała SRK) oferta na zakup kopalni zostanie złożona jedynie w przypadku sprzedaży aktywów przez SRK w trybie przetargu publicznego. Kluczowe jest również przeprowadzenie procesu restrukturyzacji tych aktywów przez SRK.

Oferta Taurona opiewać będzie na "symboliczną złotówkę" i zostanie złożona przez spółkę celową, do której przystąpią partnerzy, w tym Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, co pozwoli przeprowadzić transakcję poza bilansem Grupy Tauron. Ponadto Tauron oczekuje od SRK obniżenia poziomu zatrudnienia do 828 etatów, zatrudnienia do 715 osób w formie outsourcingu, zmiany obecnego systemu wynagrodzeń na motywacyjny oraz poniesienia wydatków na nowy system wentylacyjny. Taka inwestycja jest konieczna, bowiem szyby III i IV w przeznaczonym do likwidacji ruchu Jawiszowice wykorzystywane są obecnie do wentylacji całej kopalni. Tauron wskazuje, że poziom nakładów inwestycyjnych w kopalni w ciągu trzech lat powinien wynieść 253 mln zł.

Zdumieni związkowcy
Komunikatem potencjalnego inwestora zaskoczeni są związkowcy z Brzeszcz. Podkreślają, że zasady sprzedaży kopalni ustalono w porozumieniu z 17 stycznia.

- To zgodnie z tym porozumieniem przyjęliśmy program naprawczy przedstawiony Tauronowi. Nie wyobrażam sobie redukcji zatrudnienia w zaproponowany przez koncern sposób. Była mowa wyłącznie o naturalnym odchodzeniu pracowników w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych. W tym względzie nie możemy zawieść załogi - podkreśla Bogusław Studencki, przewodniczący ZZ Kadra w kopalni.

Związkowcy wielokrotnie chcieli spotkać się z zarządami SRK i Taurona w sprawie przyszłości zakładu. O utrzymanie miejsc pracy martwi się również Stanisław Kłysz, szef zakładowej Solidarności.

- Mnie jako związkowca nie interesuje, czy Tauron chce kupić kopalnię za złotówkę, milion, czy miliard. Dla nas są istotne miejsca pracy, przyszłość kopalni i całego regionu. Natomiast warunki dotyczące przyszłości, zatrudnienia, wizji na dalsze funkcjonowanie kopalni, zaproponowane przez Tauron, są nie do przyjęcia - podkreśla.

Głosu w sprawie oświadczenia energetycznego koncernu nie chce natomiast zabrać SRK.

- Niezmiennie uważamy, że negocjacje biznesowe nie powinny się toczyć za pośrednictwem mediów - stwierdza rzecznik prasowy SRK Witold Jajszczok.

Rada nadzorcza, rada społeczna
Bez odpowiedzi pozostaje na razie pytanie, jaki związek z przyszłością kopalni Brzeszcze miały niedawne zmiany w radzie nadzorczej Taurona. W ubiegły piątek, 7 sierpnia, Skarb Państwa odwołał z jej składu prof. Marka Ściążko. Jak poinformowała spółka w komunikacie, oświadczenie o odwołaniu było datowane na dzień 6 sierpnia. Także 7 sierpnia do dymisji podał się przewodniczący rady nadzorczej prof. Antoni Tajduś.

Prasowe doniesienia sugerowały też nieudaną, inicjowaną przez Skarb Państwa, próbę odwołania zarządu Tauronu. Murem za zarządem koncernu stają organizacje związkowe działające w Grupie, zrzeszone w Radzie Społecznej Grupy Kapitałowej Tauron Polska Energia, które "wyrażają głębokie zaniepokojenie wydarzeniami i ostatnimi informacjami dotyczącymi przejęcia KWK Brzeszcze". Związkowcy stwierdzają, że w pełni akceptują działania zarządu Taurona dotyczące sposobu przejęcia kopalni. Uważają, że musi się ono odbyć na zasadach i w oparciu o doświadczenia wypracowane w Grupie przez wiele lat, w szczególności przez zakłady górnicze tworzące dziś Tauron Wydobycie.

- Nasze kopalnie przeszły głęboką restrukturyzację, co wiązało się z dużymi wyrzeczeniami górników. (...) Po trudnych procesach restrukturyzacji w Grupie nie ma naszej zgody na doprowadzenie do sytuacji, która zachwieje funkcjonowaniem spółki wydobywczej, a w następstwie całej Grupy Tauron - podkreślają.

Strona społeczna z Brzeszcz uważa, że integracja z zakładami Taurona Wydobycie jest logicznym rozwiązaniem. Przemawia za nim m.in. to, że należące niegdyś do Nadwiślańskiej Spółki Węglowej KWK Brzeszcze oraz ZG Janina i ZG Sobieski mają podobną strukturę organizacyjną i zbliżone układy zbiorowe pracy. Związkowcy z Brzeszcz pokazali niejednokrotnie, że potrafią upomnieć się o swoją żywicielkę. To właśnie ten zakład w styczniu br. rozpoczął podziemny protest kopalń Kompanii Węglowej.

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (12) pokaż wszystkie
  • trw 18 sierpnia 2015 20:16:17
    Profile Avatar

    zorjentowany do twojej wypowiedzi jeszcze dodam że nie powiódł się przekręt ze zwałami węgla a tak je wsciekle oszczędzano i poszły na poczet wypłaty w KW pod bank zatem kopalnia za złotówkę i 500 tys ton węgla na sell teraz mówią beee na kopalnię a przedtem cacy

  • jasxa 14 sierpnia 2015 15:22:44
    Profile Avatar

    Brzeszcze nie pójdą od razu do Tauronu tylko najpierw do spółki córki, aby odłączyć ją od reszty zakładów i w tym może być szkopuł.

  • zorjetowny 14 sierpnia 2015 08:46:55
    Profile Avatar

    NIech tej kopalni lepiej nie biorą he he PSLowskie szuje. A co do rętowności? Ta kopalnia jest rentowna i ma bardzo dobre złoza węgla>wysoka kaloryczność minimalne zapopielenie śladowe zwiazki siarki Czego nie mozna powiedzieć np o węglu z kopalni Piast Na ten węgiel jest kupa chetnych i do szczału można go sprzedać ale gora i byli prezesi Kompani robili wszystko aby do tego nie dopuścić z tą sytulacją jeden z dyrektorow kopalni musial pożegnać się z stanowiskiem gdy znalazł duży zbyt na ten węgiel Powiedziano mu wówczas wprost że niech tym lepiej się nie zajmuje i chlopina stracil stanowisko Ta kopalnia już od dawna została upatrzona przez "elity" aby ją przejąć.Ale wcześniej trzeba bylo doprowadzic do ruiny aby mozna było przejąć ją za złotego he he Wcześnie utrzymywał np kopalnie Silesjie i jeszcze przynosila zysk Ale nastały kombinacje z sprzedaża węgla i zaczeło się powolne jej "wygaszanie" co za tym idzie mozliwość wy

  • Antoni 14 sierpnia 2015 06:29:49
    Profile Avatar

    TAURON nie przejmuje kopalni. Brzeszcze rozpoczną akcję protestacyjną. Mają do tego prawo. Górnicy w przeszłości postawili na przywileje i o to głównie walczyli, zamiast troszczyć się o zakład, o zdrową ekonomię. Nie można twierdzić, że to ktoś inny doprowadził kopalnię na skraj bankructwa. Jako akcjonariusz spółki TAURON, protestuję przeciwko planom przejęcia kopalni Brzeszcze. Nierentowne kopalnie powinny zostać sprywatyzowane, albo zlikwidowane. Co mnie obchodzi, że rząd boi się protestów.

  • Picia 13 sierpnia 2015 20:58:54
    Profile Avatar

    GRATULACJE ZWIĄZKOWCY Z BRZESZCZ! Do końca miesiąca NIKT TEJ KOPALNI NIE KUPI nawet za przysłowiową złotówkę! Nowej Kompanii Węglowej NIE MA! Zgotowaliście piękny los tym pracownikom!

  • trw 13 sierpnia 2015 20:29:15
    Profile Avatar

    @szqt mylisz się strajk nie mogły zacząć związki bo protest by był nielegalny i zwiazki ponosily by winę za straty kopalni ale z porozumieniem z kilkoma chętnymi dolowcami inicjowali strajk na dole

  • gość 13 sierpnia 2015 19:45:36
    Profile Avatar

    Zagórski na pewno ogarnie kolejną kopalnię lD

  • Kazio 13 sierpnia 2015 19:09:57
    Profile Avatar

    Stary jesteś za stary na takie tematy albo Tauron albo wszystko pierdyknie !!!!

  • keri 13 sierpnia 2015 17:25:47
    Profile Avatar

    Ciekawe czy politycy znowu siłowo zmuszą spółkę X do ratowanie trupa za wszelką cenę

  • piast 13 sierpnia 2015 17:01:41
    Profile Avatar

    W tym momencie Taurnon to wasze jedyne wyjscie, zapewni wam to stabilizacje. Proszę redaktorów nettg o zapytanie osób odpowiedzianych co dalej z kopalniami. Mamy 13 sierpnia i nie widać tajemniczych inwestorów. Chciałbym żeby Piastem zainteresował się Tauron/PGE.

  • stary 13 sierpnia 2015 15:12:20
    Profile Avatar

    Jak Tauron kombinuje? to niech nie myśli że zloza warte miliardów złotych przejmie za złotówke!! a pracowników potraktuje jak zło konieczne DOŚĆ tego CYRKU!!!Brzeszcze powinny zostać w strukturach państa a nie w wsrukturach kogoś kto kombinuje a pozatym ma udziały w strukturach Niemieckich A pracownikow traktuje sie jak tanią sile robocza na której można zrobić "dobry" biznes.

  • SzQt 13 sierpnia 2015 14:49:25
    Profile Avatar

    Strajk zaczęli ludzie! Związki na początku umywali rece!

  • TIYSA
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górników w kopalni będzie o połowę mniej. Dokąd trafią?
19 grudnia 2024
38.1 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]