W kopalniach węgla kamiennego w sposób przemyślany tworzona jest sytuacja, która pod koniec roku - a więc prawdopodobnie przy nowym rządzie - wywoła bardzo poważny kryzys, związany z brakiem pieniędzy na wypłaty - ostrzegał podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 13 lipca w Warszawie, lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
- Nie ma zagrożenia dla wypłat wynagrodzeń w spółkach węglowych. Przekazywanie nieprawdziwych i budzących obawy społeczeństwa informacji dotyczących aktualnej sytuacji sektora oraz braku realizacji przez pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego działań naprawczych jest celowym, destrukcyjnym działaniem opozycji - ripostowało w tym samym dniu Ministerstwo Skarbu Państwa, sprawujące nadzór właścicielski nad górnictwem.
Sytuacja jest dramatyczna
Prezes PiS wskazał, że partia zorganizowała swoją konferencję prasową, by zwrócić uwagę na sytuację w przemyśle wydobywczym, przede wszystkim w kopalniach węgla kamiennego. Również poseł PiS Piotr Naimski przekonywał, że sytuacja w przemyśle wydobywczym jest dramatyczna.
- Rząd Platformy i PSL od stycznia wprowadza plan ratunkowy dla kopalń, ogłasza to jako sukces (...). Minęło pół roku i praktycznie biorąc, zarządy spółek węglowych w tej chwili ciułają pieniądze na kolejną wypłatę dla pracowników w lipcu i sierpniu - mówił.
Naimski twierdził, iż spółki węglowe zaciągają nowe długi i sprzedają węgiel w ramach przedpłat tylko po to, by z uzyskanych pieniędzy opłacić górnicze pensje. Jego zdaniem takie działanie za kilka miesięcy okaże się destrukcyjne. Poseł utrzymywał, że resort skarbu oczekuje od zarządów spółek utrzymania spokoju społecznego, a plan ratunkowy dla kopalń ogłoszony przez rząd w styczniu nie ma finansowania. Zapewniał też, że program Prawa i Sprawiedliwości dla górnictwa pozwoli funkcjonować polskim kopalniom przez najbliższych 30-40 lat.
Konsekwentna restrukturyzacja
- Minister Skarbu Państwa konsekwentnie realizuje przyjęty kierunek polityki restrukturyzacji sektora węgla kamiennego zatwierdzony w "Planie naprawczym Kompanii Węglowej". Realizowane są również postanowienia porozumienia zawartego 17 stycznia 2015 r. pomiędzy stroną rządową, Międzyzakładowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym, zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Kompanii Węglowej oraz zarządami Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Kompanii Węglowej i Węglokoksu - czytamy w komunikacie resortu skarbu, przesłanym m.in. Trybunie Górniczej.
W informacji biura prasowegpodkreśo MSP napisano też, że realizacja porozumień jest na bieżąco konsultowana ze stroną społeczną, a zmiany w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa pozwoliły na przeprowadzenie działań naprawczych kopalń oraz uruchomienie pakietów osłonowych dla pracowników. MSP przypomina, że sytuacja ekonomiczna spółek wydobywczych jest trudna, co wynika z czynników zewnętrznych - głównie spadku cen węgla i nadprodukcji na rynku światowym.
- Poziom płynności jest na bieżąco monitorowany - nie ma zagrożenia dla wypłat wynagrodzeń. Powstanie Nowej Kompanii Węglowej, która przejmie podstawowe aktywa wydobywcze od Kompanii Węglowej i zapewni dalsze efektywne funkcjonowanie kopalń, jest planowane na połowę sierpnia 2015 r. Aktualnie domykany jest proces zapewnienia finansowania działalności spółki - deklaruje resort.
Według zapewnień rządu do końca bieżącej kadencji Parlamentu zostaną zamknięte wszystkie kluczowe etapy w najistotniejszych dla sektora kwestiach: tj. zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, zapewnienie funkcjonowania spółek sektora i utrzymanie wydobycia węgla.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wydaje mi się, że po obniżeniu kosztów zarządzania z obecnych około 2,049 mld zł rocznie do stanu z bodajże 2007 roku (koszty wtedy wyniosły około 1,152 mld zł) bez problemu KW S.A. była by co najmniej rentowna... .
JAKA RESTRUKTURYZACJA ?struktura KW SA i kopalń bez zmian, oszczędności z max ograniczenia inwestycji, sprzedaż węgla poniżej kosztów wydobycia, nie płacenie podatków,niech KW poda wyniki poszczególnych kopalń czy jest jeszcze jakaś kopalnia w KW dochodowa.