Minął rok, odkąd na łamach portalu górniczego nettg.pl i Trybuny Górniczej pojawiła się informacja o planach budowy nowej prywatnej kopalni w Mysłowicach. Za sprawą listu intencyjnego, podpisanego w Warszawie 2 lipca temat ponownie się ożywił.
List podpisały spółki "Brzezinka Sp. z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna" z siedzibą w Warszawie, oraz "Remagum Sp. z o.o. Spółka Komandytowa" z Mysłowic, a dotyczy on "podjęcia współpracy w ramach planowanej inwestycji polegającej na uruchomieniu kopalni węgla kamiennego "Brzezinka 3", zlokalizowanej na terenach miasta Mysłowice, w dzielnicy Brzezinka".
W komunikacje nadesłanym do portalu górniczego nettg.pl przez spółkę Remagum czytamy m.in., że "list ten jest wstępem do podpisania w przyszłości umowy, szczegółowo regulującej współpracę w zakresie budowy i eksploatacji nowo powstającej, przyjaznej środowisku kopalni Brzezinka 3", a także ,że "spółka Remagum jest firmą z Mysłowic, zatrudniającą w większości pracowników z Mysłowic, a przy realizacji projektu planowane jest zatrudnienie ok. 600 pracowników, również głównie z terenu miasta i gminy Mysłowice".
Warto jednak zaznaczyć, że stwierdzenie "nowo powstająca kopalnia" jest na chwilę obecną chyba nieco nad wyrost, ze strony internetowej spółki Brzezinka dowiadujemy się bowiem, że owszem, podmiot "uzyskał koncesję na rozpoznawanie złoża", ale dopiero "planuje wystąpienie o uzyskanie koncesji na wydobywanie węgla kamiennego z tego złoża".
Sygnatariusze listu optymistycznie piszą jednak, że "pozwoli to na zdecydowane zmniejszenie bezrobocia, a także przyczyni się do istotnej aktywacji gospodarczej Mysłowic i całego regionu. Ponadto Projekt ten wpłynie stymulująco na rynek handlu i usług, z korzyścią dla lokalnego rynku pracy".
- Wykonane profesjonalnie ekspertyzy naukowe pokazują jednoznacznie, że wydobycie węgla w KWK Brzezinka 3 nie będzie miało negatywnego wpływu na powierzchnię, jak również nie spowoduje ujemnych skutków dla środowiska naturalnego - informuje Remagum. Rok temu, o tym samym zapewniał Tauron Wydobycie, którego projekt zagospodarowania tego samego złoża wpłynął do mysłowickiego magistratu w lutym 2014 r.
Niezależnie jednak od tego, która firma miałaby wydobywać węgiel w Mysłowicach, stoi przed nią długa formalna droga, którą wyjaśnia sama spółka Brzezinka.
- Po sporządzeniu projektu zagospodarowania złoża, raportu o oddziaływaniu planowanej inwestycji na środowisko, doprowadzeniu do zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i uzyskaniu decyzji środowiskowej Spółka planuje wystąpić o koncesję na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża Brzezinka 3 - czytamy na stronie przedsiębiorstwa prowadzonego przez dwuosobowy zarząd w składzie: Jerzy Tadeusz Leskowicz - prezes zarządu oraz Robert Alfred Madej - członek zarządu .
Funkcjonujące od 2001 r. przedsiębiorstwo Remagum kierowane jest natomiast przez prezesa Jerzego Gadomskiego, a także prokurentów: Katarzynę Gadomską, Roberta Gadomskiego i Annę Skrzypiec.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
cd a nie szkolić młodych ludzi. Co z tego że były kopalnie, tak były i fedrowały na zawał, więc pod Kosztowami i Brzezinką są tylko puste pokłady, a dodatkowo znajduje się tam podziemne jezioro, które już wcześniej uniemożliwiło eksploatację, ale tego nikt nie sprawdził. I na koniec powiedzcie tym wszystkim którzy wybudowali nowe rezydencje na Morgach, że dzięki wam będą mieli zagwarantowane procesy o szkody górnicze z nowym przedsiębiorcą. A co z domami które się zapadły na Brzezince ?
Gratuluje wszystkim takiego myślenia, zaprowadzi nas to tam gdzie zaprowadziło to miasto o nazwie Bytom. Gwoli wyjaśnienia. Po pierwsze - nie będzie żadnych miejsc pracy dla młodych - raz że który z młodych ludzi będzie fedrował za 2000 zł, dwa - kopalnie zakłada spółka a celem spółki jest jak największy zysk - co za tym idzie minimalizowanie kosztów - czyli zatrudnianie emerytów górniczych, bo nie będzie trzeba od ich pensji odprowadzać składek, a przedsiębiorca woli zatrudniać fachowców.
Szkoda, że garstka wichrzycieli próbuje zmanipulować tak znakomitą osobę jak nasz proboszcz- Paweł Bubalik. Widzocznie mają jakiś cel, np. Zachwianie wiary w tak rozsądnego człowieka. Księże proboszczu modlimy się w Twej intencji- daj szansę młodemu pokoleniu Brzezinki, w chwili gdy żadna władza nie dba o naszą przyszłość. My dziś! My jutro!
Jest nadzieja, że do naszej parafii w końcu wróci folozofia życia i praworządności. Mam nadzieję, że nasz Prezydent Edwrad Lasok poprze to o co walczyli koledzy i przyjaciele z ulicy Kościelnej, poprze wiarę w lepsze, dostatnie życie i świetlaną przyszłość
Mam nadzieje, że emerytowani egości stojący z listami przeciw stracą swoicy zwolenników i zaczną myśleć o przyszłości miasta. Coś z histori: W tym miejscu działała kopalnia Nowa Przemsza zbudowana rękami naszych pradziadków, dziadków i ojców! Czy ich też wykluczycie z czci i wiary? Zacznijcie dostrzegać świat wokół takim jakum jest, a nie żyjcie w zazdrości i nienawiści bo komuś się wiedzie.
Wreszcie Ktoś z Mysłowic bierze ster w swoje ręce! W końcu to największa firma w Mysłowicach! 400 miejsc pracy uratowane! 100 osób z samego PRG Mysłowice! W Mysłowicach nie ma lepszej firmy
Farbowani przyjaciele Mysłowic- dajcie pracę dla naszych mieszkańców zanim coś oprestujecie Wasze puste słowa niech zostaną zapamiętane jako dalszy upadek miasta!
Wreszcie jest szans na pracę dla naszych dzieci! Brawo Prezesie!
Chwała za to, wreszcie oprócz pustego gadania próbuje ratować Mysłowice i ich miejsca pracy!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Sezon ogórkowy w przekazach medialnych......
Po co budować nową kopalnię jak mogą sobie kupić istniejącą - KWK Makoszowy.
myslołech że chodzi o tego sztajgra z chwalowic
baraki stojĄ tylko niewolnikow brak
Jestem bardzo ciekawy jakie stanowisko w tej sprawie mają właściciele Pannatoni ,autostrady A4,i drogi ekspresowej S1
Ach tak, to ten Remagum co zamiast dawać ludziom normalne flapsy płaci im tzw. wusztem. Nie stać ich na kartki dla załogi, a mają wybudować kopalnię, śmiech na sali. Ciekawe czy znajdzie się frajer, który potem odkupi od nich tą koncesję za grube miliony.