Telefoniczny dyżur ekspercki prowadzony jest pod nr tel. 502 006 453 przez wyznaczonych ekspertów Oddziału ZUS w Chorzowie, w każdy piątek w wyznaczonych godzinach. W okresie wzmożonego zainteresowania eksperci ZUS w Chorzowie dyżurują także pod stacjonarnym numerem telefonu (32) 349 06 28 - przypomina MARIA DASZCZYK-BIERNAT, dyrektor Oddziału ZUS w Chorzowie
Restrukturyzacja górnictwa ściśle wiąże się ze świadczeniami, realizowanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego nakłada na ZUS nowe zadania związane z ustalaniem okresów uprawniających do emerytury, w związku z urlopami górniczymi czy urlopami dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla. Czy zatem pracownicy ZUS mają więcej pracy?
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 22 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził dotychczas szereg działań na rzecz wsparcia pracodawców i pracowników podmiotów górniczych, które zostały przedstawione w harmonogramie działań. Dokument ten zakładał m.in. organizację szkoleń dla pracowników podmiotów górniczych oraz pracowników Zakładu (w tym przypadku szkolenia dot. głównie zmian legislacyjnych), organizację punktów konsultacyjnych w Oddziałach ZUS oraz kopalniach, czy tez zakładach Kompanii Węglowej SA, telefoniczny dyżur ekspercki pracowników Oddziału ZUS w Chorzowie, a także w zależności od potrzeb-w innych Oddziałach ZUS oraz działalność o charakterze informacyjnym, przeprowadzona za pośrednictwem mediów.
Szczegółowe ustalenia podejmowane były w ramach spotkań przedstawicieli Oddziałów ZUS, bądź przedstawicieli ZUS i podmiotów górniczych. W okresie od 20 stycznia 2015 r. do końca kwietnia br. odbyło się 11 spotkań, w których uczestniczyli przedstawiciele ZUS. Na pierwszym z tych spotkań-zorganizowanym w dn. 20 stycznia 2015 r. w chorzowskim Oddziale ZUS, wskazano Panią Zofię Muczko Zastępcę Dyrektora ds. Świadczeń Oddziału ZUS w Chorzowie jako koordynatora działań z ramienia ZUS w omawianym zakresie.
Podczas spotkań omawiano m.in. kwestie związane z konsekwencjami dla śląskiego rynku pracy, wynikającymi z restrukturyzacji branży górniczej, wsparcie dla przedsiębiorców i zwalnianych pracowników z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, czy też np. kwestie organizacji szkoleń i punktów konsultacyjnych oraz uruchomionych telefonicznych dyżurów eksperckich. To ostatnie jest szczególnie istotne z punktu widzenia pracowników ZUS, którzy w konsekwencji realizują te zadania.
Powiedziała Pani, że ZUS organizował bezpłatne szkolenia. Jakiej tematyki one dotyczyły i ile faktycznie ich się odbyło?
Jeszcze raz przypomnę, że adresatem w/w szkoleń byli przede wszystkim pracownicy podmiotów górniczych, przedstawiciele publicznych służb zatrudnienia, czy też pracownicy ZUS. Warto dodać, że dotychczas w siedzibie chorzowskiego Oddziału ZUS odbyło się 6 szkoleń.
Pierwsze z nich dotyczyło "zasad ustalania emerytur górniczych z uwzględnieniem urlopów górniczych", drugie: "warunków nabywania prawa do emerytur wcześniejszych ze szczególnym uwzględnieniem uprawnień dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla i urlopów dla tych pracowników", trzecie: "warunków nabywania prawa do emerytur pomostowych, w tym dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla", czwarte: "warunków nabywania prawa do świadczeń przedemerytalnych".
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, za obsługę merytoryczną każdego z wymienionych szkoleń oraz przygotowanie materiału multimedialnego odpowiedzialne były kolejno Oddziały ZUS w: Chorzowie, Zabrzu, Sosnowcu oraz Chrzanowie. Piąte z kolei spotkanie miało nieco inną formułę - było spotkaniem konsultacyjnym w zakresie zagadnień przedstawionych na poprzednich czterech szkoleniach. Omówiono także podczas jego trwania kwestie ustalania okresu brakującego do uzyskania prawa do emerytury dla potrzeb urlopu górniczego oraz urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla. W tym przypadku, obsługę merytoryczną spotkania stanowili eksperci z wszystkich czterech w/w Oddziałów ZUS.
Ostatnie z zorganizowanych dotychczas szkoleń z tej tematyki dotyczyło kwestii "zasad i trybu postępowania w sprawach o świadczenia oraz dokumentowania okresów zatrudnienia wymaganych do nabycia prawa do świadczeń górniczych i nie górniczych." Także i w tym przypadku, omówienia tematu podjęły się wszystkie wymienione wcześniej Oddziały ZUS. Warto dodać, że zainteresowanie organizowanymi szkoleniami było bardzo duże. W każdym ze spotkań uczestniczyło ponad 30 przedstawicieli podmiotów górniczych, publicznych służb zatrudnienia itp. Zorganizowano również 3 szkolenia w siedzibach płatnika składek. Pierwsze z nich odbyło się w KWK Piekary. W tym przypadku obsługę merytoryczną stanowili eksperci z Oddziału ZUS w Zabrzu. Ten sam Oddział ZUS był również współorganizatorem szkolenia w KWK Sośnica-Makoszowy. Ostatnie ze spotkań odbyło się w Kompanijnym Ośrodku Szkoleniowym. W tym przypadku za treść przekazywanych informacji odpowiedzialni byli pracownicy Oddziałów ZUS w Chrzanowie i Chorzowie.
Przeprowadzono także szereg szkoleń merytorycznych dla pracowników zainteresowanych Oddziałów ZUS w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie. W tym przypadku łącznie przeszkolonych zostało 275 osób. Kolejne szkolenia merytoryczne dla pracowników ZUS odbyły się w siedzibach: Oddziałów ZUS w Zabrzu oraz Rybniku. Podsumowując kwestię organizacji szkoleń warto wspomnieć, że łączna liczba uczestników szkoleń wynosiła 441 osób, w tym 166 przedstawicieli podmiotów górniczych. Bardzo wysoko zostali ocenieni eksperci ZUS, którzy prowadzili poszczególne szkolenia, co znalazło swoje odzwierciedlenie w ankietach, które dystrybuowane były po każdym z przeprowadzonych szkoleń.
A jak wyglądała sprawa telefonicznego dyżuru eksperckiego? Czy istnieje zapotrzebowanie na ten sposób udzielania informacji?
Telefoniczny dyżur ekspercki prowadzony jest pod nr tel. 502 006 453 przez wyznaczonych ekspertów Oddziału ZUS w Chorzowie, w każdy piątek w wyznaczonych godzinach. W okresie wzmożonego zainteresowania eksperci ZUS w Chorzowie dyżurują także pod stacjonarnym numerem telefonu (32) 349 06 28. Początkowo dyżur telefoniczny uruchomiony został dla czytelników Trybuny Górniczej po publikacji poradników, a następnie po publikacjach pytań i odpowiedzi internautów/czytelników portalu nettg.pl i każdym szkoleniu dla pracowników podmiotów górniczych we wskazanych terminach.
Dotychczas eksperci ZUS w Chorzowie 18 razy dyżurowali " pod telefonem". Warto dodać, że dyżur ekspercki obsługiwali również pracownicy Oddziału ZUS w Sosnowcu, na zapotrzebowanie Dziennika Zachodniego w dniu 21 kwietnia br. W ramach działalności medialnej, na łamach Trybuny Górniczej 13-krotnie ukazały się publikacje ZUS dotyczące tematyki restrukturyzacji górnictwa. Otworzył je wywiad ze mną, który ukazał się 5 lutego br. Trzykrotnie na łamach Dziennika Zachodniego omawiana była w/w tematyka.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się informacje, które były w tym zakresie publikowane na portalu nettg.pl. Czy to prawda?
Rzeczywiście, jednym z kanałów dystrybucji informacji stał się portal górniczy nettg. Pl. Za jego pośrednictwem aż 10-krotnie ukazywały się informacje dotyczące tematyki restrukturyzacji górnictwa. Z ogromnym zainteresowaniem spotkało się także publikowanie pytań i odpowiedzi czytelników portalu nettg.pl. Od stycznia do maja br. eksperci ZUS w Chorzowie odpowiedzieli na ponad 70 pytań osób zainteresowanych. Nierzadko zdarza się, że opublikowane pytanie ma ponad 4 tysiące wyświetleń, co stanowi niewątpliwy dowód na to, jak duże jest zainteresowanie społeczne tematyką restrukturyzacji górnictwa.
Czy zatem to już wszystkie działania jakie podjęliście i planujecie podjąć w przyszłości w związku z restrukturyzacją górnictwa?
W związku z zakończeniem cyklu szkoleń dla pracowników podmiotów górniczych oraz realizacją założonych celów w ramach restrukturyzacji kopalń, zidentyfikowano dalsze oczekiwania w zakresie kontynuacji podjętych działań przez ZUS i współpracy w tym zakresie z podmiotami górniczymi. Oczekiwania te związane są przede wszystkim z obsługą punktów konsultacyjnych i szkoleń w siedzibie płatników składek. Aktualnie dotyczą one KWK Brzeszcze.
Jednak kolejne wyzwanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych związane jest typowo z realizacją Ustawy z dnia 22 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw, w zakresie ustalania okresów uprawniających do emerytury oraz okresu brakującego do nabycia uprawnień do emerytury dla potrzeb przyznania przez to przedsiębiorstwo urlopu górniczego/urlopu dla pracownika zakładu przeróbki mechanicznej węgla i wydania zaświadczeń potwierdzających te okoliczności.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A co z zaliczaniem wojska do emerytury ?