Nie tylko ważne są węgiel i węglowodory. Równie potrzebne i cenne są surowce nieenergetyczne. Polska musi pozyskać ich jak najwięcej z krajowego wydobycia i krajowego odzysku.
To jeden z ważniejszych wniosków konferencji "Polityka surowcowa państwa a rozwój gospodarki Polski" jaką zorganizowano w poniedziałek w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
O polityce surowcowej, jeden z panelistów konferencji, prof. Jerzy Hausner napisał raport "Polityka surowcowa Polski - rzecz o tym, czego nie ma, a co jest bardzo potrzebne". Wiedzą o tym w Warszawie i w Ministerstwie Gospodarki pracują nad określeniem takiej polityki. Bo w przeciwieństwie do polityki energetycznej państwa nie ma strategii działania w stosunku do surowców zwanych nieenergetycznymi.
Przedstawiciel resortu gospodarki przyznał, że w MG pracują nad określeniem listy surowców kluczowych, czyli takich, które warunkują funkcjonowanie w kraju zaawansowanego przetwórstwa przemysłowego oraz surowców krytycznych, których znaczenie gospodarcze dla Polski jest istotne, a ryzyko zagrożenia podaży - wysokie. Rzecz tylko w tym, że w opinii specjalistów to stworzenie takich list powinno być punktem wyjścia do przygotowania polityki surowcowej.
W dyskusji zwrócono uwagę na to, że taka polityka powinna być długofalowym działaniem dla zapewnienia pokrycia zapotrzebowania gospodarki krajowej na surowce mineralne i wytwarzane z nich produkty. Z punktu widzenia rozwoju gospodarczego kraju właściwa polityka surowcowa kraju jest zasadnicza. Jednak obecnie jest to jeden z fundamentalnych problemów do rozwiązania. Tak przez polityków, środowiska gospodarcze, jak i naukowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kiedy KW odda emerytom węgiel