To kolejna edycja konferencji naukowej z cyklu "Budownictwo i górnictwo. O "Wpływie eksploatacji górniczej na środowisko" debatowali naukowcy od 24 do 26 czerwca w Politechnice Krakowskiej.
Konferencję przygotował Instytut Mechaniki Budowli Wydziału Inżynierii Lądowej. Honorowym patronatem objął ją prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
"Wpływ eksploatacji górniczej na środowisko", to używając języka potocznego wpływ szkód górniczych na to co nie tylko jest na powierzchni, ale również i pod ziemią. Szkody górnicze standardowo kojarzą się z górnictwem węgla kamiennego i pękającymi domami oraz zapadającymi się drogami. Tymczasem jest to pojęcie o znacznie szerszym zakresie. Pokazano to w bez mała 30 referatach naukowców m.in. z Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Głównego Instytutu Górnictwa, Wyższego Urzędu Górniczego oraz praktyków z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Kompanii Węglowej, KGHM Polska Miedź SA, PGNiG SA...
Przedstawiono więc wyniki badań naukowych, a także zaprezentowane osiągnięcia naukowe i praktyczne kadry inżynierskiej zatrudnionej w branży górniczej.
Większość z referujących skupiała się w swoich referatach nie tyle na tym, jakie szkody uboczne może przynieść lub przynosi eksploatacja górnicza węgla kamiennego, rud czy węglowodorów, ale nad tym, jak ograniczać rozmiar tychże szkód. Sporo miejsca w prezentacji poświęcono monitoringowi szkód górniczych - od konwencjonalnych po najnowsze z użyciem satelitów i specjalnych radarów.
Organizator konferencji - Politechnika Krakowska lokuje się w czołówce polskich uczelni technicznych. 14 maja 2015 r. uczelnia obchodziła 70-lecia istnienia. W tym czasie wykształciła 86 tysięcy inżynierów i magistrów inżynierów, wypromowała 300 profesorów, 550 doktorów habilitowanych i ponad 2 tysiące doktorantów. W roku 70-lecia Politechnika Krakowska składa się z 7 wydziałów i 13 jednostek pozawydziałowych, kształci 17 tys. studentów na 25 kierunkach studiów. Zatrudnia ponad 2 tys. pracowników, w tym 1,2 tys. nauczycieli akademickich.
W galerii: konferencja "Wpływ eksploatacji górniczej na środowisko". Politechnika Krakowska, 25 czerwca 2015 r. (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.