Najprawdopodobniej z początkiem lipca ruch Boże Dary kopalni Murcki-Staszic zostanie przekazany do SRK. Ta sytuacja jest źródłem niepewności i wielu pytań, na które odpowiedzi poszukują pracownicy wspomnianego zakładu. Naprzeciw tym problemom wyszedł dyrektor ds. pracowniczo-ekonomicznych Paweł Owczarek.
Z jego inicjatywy w obydwu ruchach zorganizowano specjalne dyżury informacyjne, w czasie których pracownicy mogli zasięgnąć porady.
W okresie od 18 kwietnia do 25 maja z porad skorzystało blisko sto osób, a głównym przedmiotem ich zainteresowania były przewidziane świadczenia osłonowe. Dla Czytelników Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl eksperci z Murcek-Staszica zebrali najczęściej pojawiające się pytania wraz z odpowiedziami.
Jakie są rodzaje świadczeń osłonowych?
Są 3 rodzaje świadczeń osłonowych, z których mogą skorzystać pracownicy:
• urlop górniczy w wymiarze do czterech lat - dla pracowników zatrudnionych pod ziemią, którym ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy pod ziemią brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury, a prawo do emerytury nabędą przed 1 stycznia 2020 r.
• urlop w wymiarze do trzech lat dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla, którym ze względu na wiek, łączny staż pracy brakuje nie więcej niż trzy lata do nabycia prawa do emerytury/emerytury pomostowej, a prawo do emerytury nabędą przed dniem 1 stycznia 2019 r.
• jednorazowa odprawa pieniężna - w wysokości 12-krotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla osób, z którymi umowa o pracę zostanie rozwiązana na podstawie porozumienia stron, nie później niż do końca 2015 r., przeznaczona dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej i powierzchni kopalń posiadających co najmniej pięcioletni staż pracy w przedsiębiorstwie górniczym.
Jak technicznie będzie wyglądało przejście na urlop górniczy?
Pracownik po wypisaniu wniosku i wstępnej weryfikacji przez Centrum Usług Wspólnych odnośnie uprawnienia do urlopu górniczego zostanie przeniesiony na część likwidowanego zakładu, w tym wypadku wyodrębniony teren Ruchu Boże Dary. Przebywając pod Spółką Restrukturyzacji Kopalń, będzie weryfikowany przez ZUS pod kątem nabycia uprawnień emerytalnych przed 1 stycznia 2020 r. dla pracowników zatrudnionych pod ziemią oraz przed 1 stycznia 2019 r. dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla. Po pozytywnej weryfikacji będzie mógł skorzystać z urlopu górniczego.
Jak wygląda wyliczenie kwoty urlopu górniczego?
W okresie korzystania z urlopu górniczego albo urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla pracownik otrzymuje świadczenie socjalne w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia, obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy z zaznaczeniem, że do podstawy obliczania wynagrodzenia dodajemy 1/12 ostatnio wypłaconej nagrody rocznej (14 pensja), 1/12 ostatnio wypłaconej nagrody barbórkowej i 1/60 ostatnio wypłaconej nagrody jubileuszowej
Czy po przejściu na urlop górniczy będę mógł podjąć inną pracę?
Tak, o ile nie będzie to praca w przedsiębiorstwie górniczym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.