Kilkudziesięciu przedstawicieli polskich firm handujących kruszywami naturalnymi spotkało się w piątek (19 czerwca) w kopalni Wujek na zaproszenie Katowickiego Holdingu Węglowego, który zorganizował tzw. dialog techniczny i zademonstrował najnowszą linię do produkcji kruszyw ze skał wydobywanych wraz z węglem.
Nowoczesną linię do produkcji kruszyw zbudowano przy kopalni Wujek pod koniec 2013 r. (2,2 mln zł, czyli trzecią część kosztów dołożyła Unia Europejska). W ciągu doby można wytworzyć w instalacji 1,5 tys. t kruszyw dla drogownictwa i robót inżynieryjno-budowlanych. Rocznie linia produkuje 2 mln t, z czego 200 tys. t posiada certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji. Każda sprzedana tona to zysk dla kopalni, która musi zagospodarowywać skałę płonną, jako odpad powstający przy eksploatacji węgla. Zbyt kruszyw na rynku jest jednak nie lada sztuką, dlatego w KHW postanowiono zapytać o wymagania i oczekiwania samych potencjalnych klientów, którzy zwiedzili też ekologiczną instalację.
Bez podsadzki skał coraz więcej
Adam Zelek, dyrektor kopalni Wujek zwrócił uwagę, że strumień skał wydobywanych z węglem będzie większy niż dotąd, bo w czerwcu zakład definitywnie zakończył eksploatację metodą podsadzkową, w której wykorzystywano część przemielonych skał.
Produkcja kruszyw to dla górników z Wujka nie nowość: - W 1991 r. zbudowaliśmy własną linię z kruszarką, która pozwalała kruszyć 1-1,2 tys. t skały płonnej i było to wówczas wielkie osiągnięcie - wspominał Waldemar Rasała, wiceprezes ds. handlowo-rynkowych KHW.
- Chcielibyśmy dowiedzieć się, jak jeszcze można nasze produkty wzbogacić, jak lepiej dostosować ofertę do oczekiwań odbiorców - tłumaczył Grzegorz Falkus, szef Zespołu Przeróbki, Jakości Węgla i Surowców Kamiennych KHW. Przypomniał, że zgodnie z polskim ustawodawstwem skała płonna, która pojawia się przy wydobyciu węgla w kopalni, klasyfikowana jest jako odpad.
- W rzeczywistości stanowi prawie czysty produkt skalny, niezmieniony pod względem chemicznym, o nienaruszonej strukturze - mówił dyr. Falkus.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.