"Nasza przeszłość nadaje kształt naszej przyszłości" - to motto jubileuszu 90. lecia działalności Głównego Instytutu Górnictwa. - Chcemy, żeby nasz Instytut realizował staszicowską dewizę - być narodowi użytecznym - mówił prof. Józef Dubiński, naczelny dyrektor GIG, podczas swego wystąpienia 15 bm. podczas uroczystej akademii rocznicowej w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Podkreślił, że misją Instytutu pozostanie niezmiennie służba sprawom polskiego górnictwa, rozumianego szeroko, jako górnictwo różnych surowców mineralnych. Silnie jednak zaakcentował fakt, że GIG rozwija swe działania w wielu innych branżach przemysłu.
Wskazał cztery ważne momenty w jego historii: powołanie do działalności kopalni doświadczalnej Barbara w Mikołowie w 1925 r, połączenie jej po II wojnie światowej z powstałym wówczas Narodowym Instytutem Naukowo Badawczym Przemysłu Węglowego (późniejszym GIG), okres transformacji polityczno-gospodarczej w 1989 r., gdy GIG kształtował swoje nowe oblicze instytucji naukowo-badawczej i zarazem usługowej i wreszcie 2004 r. - moment wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Prof. Dubiński przypomniał, że wiele działań, które uczyniły GIG jedną z najnowocześniejszych placówek naukowych w Europie finansowanych było m.in. ze środków europejskich.
Zgromadzeni na sali goście wysłuchali życzeń przekazanych z telebimu przez prof. Jerzego Buzka.
Wyrazy szacunku dla kierownictwa GIG oraz jego pracowników złożył w swym liście gratulacyjnym Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki. Zwrócił uwagę, że ugruntowana pozycja, jaką zajmuje Instytut w kraju i zagranicą jest efektem doświadczenie kadry naukowej oraz nowoczesnej i często unikalnej bazy laboratoryjnej, która dysponuje.
Gratulacje jubileuszowe złożył również Sławomir Brodziński, główny geolog kraju.
- Cieszy mnie to, że GIG kontynuuje ideę służenia bezpieczeństwu pracy w górnictwie i rozwija ją na różne inne obszary gospodarki, korzystając w tym z naszej obecności w UE. Stanowi pod tym względem wzór do naśladowania dla innych tego typu instytutów w kraju - mówił Brodziński.
Przekazał również życzenia od ministra środowiska Macieja Grabowskiego.
Z kolei Piotr Litwa, wojewoda śląski, zaznaczył rolę, jaką w historii GIG odegrała kadra menedżerska.
- Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie ogromne zaangażowanie prof. Józefa Dubińskiego i jego poprzedników, którzy potrafili w każdym czasie właściwie zarządzać Instytutem - podkreślił dodając, że praca na rzecz branży górniczej nigdy nie należała do łatwych, zwłaszcza w kwestiach racjonalizacji wydobycia.
Zygmunt Łukaszczyk, prezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego wspomniał, że Europa ma politykę klimatyczną, ale nie ma polityki węglowej.
- Życzę Głównemu Instytutowi Górnictwa, aby znalazł tę politykę dla dobra zarówno polskiej jak i europejskiej gospodarki - mówił Łukaszczyk.
Za współpracę dziękował kierownictwu GIG także prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Ślaskiej. Dalszych sukcesów życzyła prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego, a także prof. Wiesław Blaschke, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.
Podczas uroczystości wręczona pracownikom GIG wysokie oznaczenia państwowe. Złotym Krzyżem Zasługi udekorowana została Małgorzata Zielińska. Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: Stanisław Chałupnik, Małgorzata Wysocka i Andrzej Pytlik. Brązowe Krzyże Zasługi przypadły w udziale Michałowi Górnemu, Sylwii Jarosławskiej-Sobór oraz Stefanowi Targosowi.
W galerii: uroczysta akademia z okazji 90-lecia GIG (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pan profesor już naprawdę już stał się dinozaurem górniczym, zresztą niczym wcześniej nie błysnąłn niestety. Dobra rada- pora odejść panie Józefie, pozdrawiam!