Podczas spacerów lasami Beskidu Śląskiego trudno uwierzyć, że niektóre, z pozoru zdrowe i silne świerki już za kilka tygodni będą martwe. Wszystko za sprawą małego stworzenia, którym jest kornik drukarz. Pasożyty zdziesiątkowałyby polskie lasy iglaste gdyby nie zacięta walka, którą toczą z nimi tzw. trocinkarze.
We wtorek (9 czerwca) szczegóły ich pracy zaprezentowało dziennikarzom Nadleśnictwo Wisła. W warsztatach brali też udział przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który od lat wspiera przeróżne inicjatywy Lasów Państwowych.
Podstawą w walce ze szkodnikami jest wyszukanie tzw. drzew trocinkowych, czyli takich, z których wysypują się trocinki z chodników (tzw. macierzystych lub larwalnych) wygryzanych przez korniki. Takie drzewa należy oznaczyć, następnie są one usuwane, a w ich miejsce sadzi się nowe.
Jak wyjaśnił Nadleśniczy Andrzej Kudełka z jednego takiego drzewa może "wykluć się" ok. 20 tys. korników drukarzy, które zaatakują kolejne drzewa.
Podczas wtorkowych warsztatów leśnicy pokazywali m.in. jak wykonuje się tzw. korowanie drzewa, jak zastawia się pułapki na korniki (wabi je np. żywica ze ściętych i pozostawionych świerków lub syntetyczne feromony).
- Korowanie to ciężka, mozolna, ale skuteczna praca. Wykonują ją firmy świadczące usługi na rzecz Lasów Państwowych w sezonie od wiosny do jesieni. Problem kornika drukarza zmalał nieco, ale w okolicach lat 2010-2011 był duży i mieliśmy sporo kłopotów z ograniczeniem populacji - przyznał Andrzej Kudelka.
Podkreślił też, że lasu nie można zostawić "samego sobie", a walka z kornikami jest konieczna.
- Kornik jest w stanie zabić jedno drzewo, dziesięć, dziesięć tysięcy... Mieliśmy w Europie przykłady gdzie bardzo duże powierzchnie lasów zostały zniszczone przez tego szkodnika. Zostawiając las "samoobronie" nic nie zdziałamy i las zniszczy się nieodwracalnie - dodał.
W galerii: warsztaty dotyczące poszukiwań kornika drukarza zorganizowane przez Nadleśnictwo Wisła (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.