W czwartek (28 maja) obradowała na 36. posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie. Członkowie Komisji zapoznali się z prezentacją stanu bezpieczeństwa w polskim górnictwie w ub.r. oraz aktualną sytuacją wypadkową w zakładach górniczych.
Podczas obrad Komisji, organu doradczego prezesa WUG, poruszono zagadnienia dotyczące stanu zagrożenia metanowego oraz odmetanowania w kopalniach węgla kamiennego w roku 2014 oraz zagrożenia tąpaniami w związku z tąpnięciem w ruchu Śląsk kopalni Wujek. Obrady prowadził prof. Józef Dubiński, przewodniczący Komisji.
- Podczas posiedzenia omówiono katalog działań prewencyjnych, podejmowanych przez WUG, w zakresie zwalczania zagrożeń i eliminowania ryzykownych zachowań pracowników zakładów górniczych. W tym m.in. pięciu filmów szkoleniowych oraz tegorocznych seminariów o charakterze szkoleniowym, przeprowadzonych w ramach dobrych praktyk dotyczących: "Obudowy kotwowej jako skutecznego sposób wzmocnienia obudowy podporowej w kopalniach węgla kamiennego" (zorganizowane 15 stycznia przez WUG i AGH ) oraz "Odmetanowania górotworu w kopalniach węgla kamiennego" zorganizowane przez WUG i ZUS w dniach 17 kwietnia i 9 czerwca) - informuje Jolanta Talarczyk, rzecznik WUG.
"Wiodącym tematem dzisiejszych obrad było zagrożenie metanowe w podziemnych zakładach górniczych. Uznano, że zwalczanie tego zagrożenia jest kluczowe dla "być albo nie być" polskiego górnictwa ze względów bezpieczeństwa pracy w kopalniach oraz unijnej dyrektywy dotyczącej emisji tzw. gazów cieplarnianych do atmosfery. Pozytywnie oceniono przedsięwzięcia podejmowane przez przedsiębiorców, które w 2014 roku przyniosły zwiększeniem efektywności odmetanowania oraz ilości zagospodarowanego metanu. Uznano, że dla dalszego postępu w rozwiązywaniu tego problemu konieczne jest integrowanie działań podejmowanych przez przedsiębiorców i ich stowarzyszenia, jednostki naukowo-badawcze, organizacje związkowe i nadzór górniczy. W tym kontekście rozmawiano również o dotychczasowych wynikach strategicznego projektu badawczego "Poprawa bezpieczeństwa pracy w polskim górnictwie", realizowanego z inicjatywy prezesa WUG" - podał Urząd.
Przypomnijmy, że w środę (27 maja) WUG opublikował raport o stanie bezpieczeństwa i zagrożeniach występujących w polskim górnictwie w roku 2014. Dyskusję wzbudziła analiza zgonów naturalnych podczas wykonywania pracy w kopalniach oraz struktura wiekowa osób najczęściej ulegających wypadkom. Komisja uznała, że przedsiębiorcy powinni przeanalizować zakres badań medycznych, na podstawie których pracownicy dopuszczani są do pracy w skrajnie trudnych warunkach. Przedstawiciele związków zawodowych w tym kontekście sygnalizowali potrzebę ujęcia pracowników zakładów przeróbczych w grupie uprawnionych do emerytur pomostowych.
Mirosław Koziura, prezes WUG, zabierając głos w dyskusji, przedstawił zmiany w strukturze organizacyjnej nadzoru górniczego oraz stan prac legislacyjnych dotyczących rozporządzeń wykonawczych do ustawy Prawo górnicze i geologiczne. W związku z prowadzoną restrukturyzacją Kompanii Węglowej skład Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie zostanie w najbliższym czasie rozszerzony o przedstawicieli nowych podmiotów gospodarczych, przejmujących kopalnie ze "starej" Kompanii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Co za bełkot ! ..."przedsiębiorcy powinni przeanalizować" ... to moje pytanie brzmi - to od czego wy jesteście ? Co? Może od przeanalizowania czy dobrze przeanalizowali ? 7/8 was można spokojnie zaorać i nawet nikt nie zauważy że coś się zmieniło. Kontrole wasze polegają jedynie na tym żeby statystyka kar i zatrzymań się zgadzała bo konkretów to ze świecą szukać tak jak w tym bełkotliwym artykule.