Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła działalność Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA w zakresie odwadniania nieczynnych wyrobisk górniczych. Odwadnianie prowadzone jest w związku z likwidacją kopalń - poinformował portal górniczy nettg.pl Witold Jajszczok, rzecznik prasowy Spółki.
- Kontrola NIK w SRK zaczęła się pod koniec ubiegłego roku. Kontroli poddano "Odwadnianie nieczynnych zakładów górniczych prowadzone w związku z likwidacjami kopalń". Właśnie wpłynął do spółki raport z przeprowadzonej kontroli, w którym kontrolerzy ocenili pozytywnie kontrolowaną działalność - wyjaśnia rzecznik.
Kontrolerzy NIK zwracają uwagę na:
• posiadanie przez SRK bieżącego rozpoznania w zakresie wymaganej skali odpompowywania wód ze zlikwidowanych kopalń celem zabezpieczenia czynnych zakładów górniczych przed zagrożeniem wodnym,
• podejmowanie działań mających na celu uproszczenie istniejących systemów odwadniania, czego efektem było, m.in. obniżenie zużycia energii elektrycznej na odpompowywanie wód,
• dysponowanie przez Centralny Zakład Odwadniania Kopalń (CZOK jest oddziałem SRK S.A.) wymaganą przepisami prawa liczbą i wydajnością własnych urządzeń służących odpompowywaniu wód dołowych,
• zrealizowanie założeń "Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015" w zakresie przejęcia przez SRK dotychczasowej działalności Bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Kopalń Sp. z o.o., a także uregulowanie prawie wszystkich zobowiązań przejętych po BSRK.
• zabezpieczanie potrzeb w zakresie odwadniania przez zakup, w ramach przeprowadzonych przetargów nieograniczonych, własnych agregatów do pompowni głębinowych i rozwiązanie obowiązujących wcześniej umów dzierżawy takich urządzeń.
- Kontrolerzy NIK pozytywnie ocenili także nasze starania o pozyskanie środków na sfinansowanie prowadzonej działalności z różnych źródeł - podkreśla Marek Tokarz, prezes SRK. - I to pomimo systemowych ograniczeń w tym zakresie. Z ich uznaniem spotkało się także wprowadzenie w CZOK regulacji wewnętrznych określających tryb i sposób zgłaszania zadań przewidzianych do ujęcia w rocznym planie działań wykonywanych po zakończeniu likwidacji kopalń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.