Pod dwóch edycjach programu likwidacji niskiej emisji Kawka wiadomo, że dzięki niemu udało poprawić się jakość powietrza w 50 miastach Polski. Wydano na to 637 mln zł. Wkrótce NFOŚiGW zamierza ogłosić trzeci, ale już ostatni, nabór wniosków od samorządu.
Program finansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz przez samorządy. Celem strategicznym programu jest, by doprowadzić do poprawy jakości powietrza poprzez modernizację ogrzewania indywidualnego. Idzie o to przede wszystkim, by nieefektywne i nieekologiczne ogrzewanie węglowe (piece kaflowe, archaiczne kotły węglowe) zastąpić nowoczesnymi (to zasadniczo dzieje się wyłącznie w województwie śląskim) systemami używającymi jako paliwa węgla kamiennego, albo też poprzez przyłączenie do węzłów ciepłowniczych oraz instalację ogrzewania gazowego lub elektrycznego.
W trzecim rozdaniu w ramach programu Kawka do wykorzystania zostało 117,2 mln zł. Mogą się ubiegać o te pieniądze samorządy z tych regionów, w których dochodzi do znacznego przekroczenia dopuszczalnych poziomów stężenia zanieczyszczeń i które posiadają programy ochrony powietrza.
- Widzimy ogromne zainteresowanie samorządów programami poprawy jakości powietrza, ponieważ ograniczenie niskiej emisji to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie przed nimi stoją. Dlatego najpóźniej na początku trzeciego kwartału br. chcemy rozpocząć trzeci nabór wniosków dla WFOSiGW - mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, iż za emisje szkodliwego dla zdrowia pyłu PM10 odpowiada w 88 proc. indywidualne ogrzewanie budynków. Mieszkańcy spalają odpady i paliwa złej jakości w nieprzystosowanych do tego celu urządzeniach grzewczych.
Dzięki dwóm pierwszym edycjom programu Kawka w samorządach na terenie dwunastu regionów zlikwidowanych zostanie prawie 34,5 tys. pieców węglowych. Zastąpią je przyłącza do miejskich sieci ciepłowniczych i prawie 9 tys. niskoemisyjnych źródeł ciepła, takich jak: kotły gazowe, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne.
W wyniku przeprowadzonych inwestycji, szkodliwe emisje pyłu PM10 zostały zredukowane o 858 ton, a pyłu PM2,5 - o 817 ton. Ponadto, dzięki inwestycjom realizowanym w ramach Kawki, sukcesywnie zmniejszana jest emisja do atmosfery dwutlenku siarki, tlenków azotu, benzo-a-pirenu i dwutlenku węgla. Skutkiem programu będzie w końcowym rozrachunku ograniczenia spalania węgla kamiennego (100 tys. ton rocznie) w lokalnych, nieefektywnych źródłach ciepła.
Kwota dofinansowania z omawianego programu może sięgać do 90 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, w tym:
• do 45 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW formie dotacji,
• do kolejnych 45 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia ze środków WFOŚiGW, zgodnie z własną strategią udzielały dofinansowania.
Trzeba jednak dodać, że program (realizowany zgodnie ze stosowną dyrektywą unijną) nie jest ukierunkowany wyłącznie na zwalczanie niskiej emisji "produkowanej" przez źródła indywidualnego ogrzewania. Z jego funduszy finansowane są również rozwiązania przyczyniające się do zmniejszenia emisji przez komunikację miejską.
W galerii: wokół niskiej emisji (zdjęci: Andrzej Bęben, Bartłomiej Szopa, Maciej Dorosiński - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.