Galą w zabrzańskim Teatrze Nowym z udziałem komisarz Unii Europejskiej Elżbiety Bieńkowskiej i wielu znamienitych gości, świętował w piątek (24 kwietnia) 60-lecie działalności Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Przed południem naukowcy renomowanej placówki, 180 pracowników i zaproszeni goście (wśród których nie zabrakło m.in. przedstawicieli polskiego koksownictwa. górnictwa i przemysłu oraz wyższych uczelni) wysłuchali prezentacji opisujących aktualne możliwości IPChW w zakresie badania paliw stałych, karbochemii, wynalazczości, unikatowych w Europie pilotowych instalacji (np. do zgazowania biomasy i węgla) służących do wytwarzania bezpiecznych i tanich paliw.
- Razem możemy zmienić oblicze energetyki, przejdziemy razem drogę do niskoemisyjnej produkcji energii - zachęcał dr Aleksander Sobolewski, dyrektor instytutu, dziękując swemu poprzednikowi i mentorowi Markowi Ściążko za konsekwencję w kierowaniu IChPW, który zaczynał działalność jako placówka usługowa koksownictwa a dzisiaj koncentruje się na otwartej współpracy z firmami, na badaniu jakości paliw, projektowaniu i testowaniu Czystych Technologii Węglowych, redukowaniu niskiej emisji zanieczyszczeń i edukacji społecznej. Jeden z najnowszych sztandarowych projektów IChPW to system rozwiązań patentowych dla tzw. "inteligentnej koksowni" oraz zgazowanie paliw stałych.
W debacie o współpracy nauki i przemysłu eksperci (Stanisław Tokarski - wiceprezes Tauron PE, Tomasz Szmuc - prorektor AGH, Zygmunt Łukaszczyk - prezes KHW i Euracoal, Andrzej Warzecha - prezes WZK Victoria i Piotr Łuba - doradca biznesowy PwC Pricewaterhouse Coopers i Marek Ściążko - były wieloletni szef instytutu) dyskutowali o problemie innowacyjności polskiej gospodarki, warunkach transferu najnowszej wiedzy do firm i barierach, które piętrzą się przed krajowym biznesem na drodze do zbudowania konkurencyjnej, nowoczesnej ekonomii. Uczestnicy zwracali uwagę, że sens w obecnym kryzysie wielu branż mają tylko takie badania naukowe, których wyniki można praktycznie wdrożyć komercyjnie w produkcji przemysłowej. - Nie stać nas na to, by trafiały na półkę i pokrywały się kurzem - podkreślał Łukaszczyk, a Warzecha wyliczał, że na przeszkodzie większej innowacyjności przemysłu stoją m.in. strach i konserwatyzm kadry firm, nieistnienie lub niedoceniane działów odpowiedzialnych za badania i rozwój, biurokrację i niezmotywowanie w wyższych uczelniach, brak utrwalonych mechanizmów efektywnego partnerstwa świata nauki i produkcji.
- Właściciel przedsiębiorstwa musi zrozumieć dziś, że firma może produkować nie tylko koks, prąd czy inne dobra materialne ale też nowe technologie, które są jej własnością intelektualną i wartościowym kapitałem w gospodarce opartej na wiedzy - mówił Marek Ściążko.
Analizowano też możliwości finansowania badań i wynalazczości, podkreślając, że musimy przygotować się dobrze na 2020 rok, gdy wyschnie strumień pieniędzy unijnych. Proponowano ulepszenia prawa podatkowego, które pozwoliłyby przedsiębiorcom bezpieczniej i łatwiej wydawać pieniądze na badania i innowacje.
Oficjalną część gali zaszczyciła Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE, która przyjechała do Zabrza na jubileusz wraz z sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Jerzym Witoldem Pietrewiczem, senatorem Adamem Zdziebło i wojewodą śląskim Piotrem Litwą. IPChw uhonorował komisarz Bieńkowską najwyższym laurem instytutu - Diamentem IChPW im. Prof. Henryka Zielińskiego, podkreślając jej zasługi w udostępnieniu unijnej pomocy finansowej na innowacyjne przedsięwzięcia w sektorze przemysłowym.
- Na moim nowym stanowisku w Unii bardzo cenię sobie poczucie tożsamości, fakt, że niezmiennie czuję się mocno związana z Mysłowicami, skąd nie zamierzam się wyprowadzić i z tą ziemią, która dodaje mi wiele sił i odwagi - mówiła Bieńkowska.
Genius loci i nierozerwalność IChPW od Zabrza, które jest jego siedzibą oraz promieniowanie Śląska, akcentowała Małogorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
Wojewoda śląski Piotr Litwa, wiceminister Jerzy W. Pietrewicz i Gabriela Lenartowicz - członek zarządu Województwa Śląskiego uhonorowali wyróżnionych pracowników IChPW w Zabrzu odznaczeniami państwowymi i resortowymi.
Po południu dla gości diamentowego jubileuszu 60-lecia zaśpiewał ze sceny Teatru Nowego w Zabrzu Stanisław Sojka.
W galerii: jubileusz 60-lecia IChPW w Zabrzu, piątek, 24 kwietnia 2015 r., godz. 10-16, Teatr Nowy w Zabrzu (zdjęcia Witold Gałązka - portal górniczy nettg.pl, Trybuna Górnicza).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.