W środę (15 kwietnia) wielicka kopalnia rozpoczęła sezon turystyczny 2015.
Przypomnijmy, że w 2014 r. Wieliczkę zwiedziło 1,29 mln turystów. W pierwszym kwartale tego roku do podziemi wielickiej kopalni zeszło już 168 tys. gości, Jak podaje biuro prasowe muzeum, to o 8 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. To efekt nie tylko szeroko zakrojonej promocji, zresztą Wieliczka sama sobą i swoją historią promuje się niejako z automatu. Stało się to także dzięki m.in. sukcesywnemu niwelowaniu sezonowości ruchu na trasie turystycznej i rosnącej popularności trasy górniczej.
Przy okazji rozpoczęcia kolejnego sezonu wspomnieć należy o górniczej orkiestrze, jubilatce, której korzenie sięgają 1830 r. Drzewiej muzycy nie tylko uprzyjemniali turystom zwiedzanie kopalni, a kuracjuszom spacery po Parku św. Kingi, ale również pojawiali się podczas wielkich uroczystości. Tak jak kiedyś orkiestra witała cesarza Franciszka Józefa I, tak i dzisiaj występuje przed koronowanymi głowami i innymi znakomitościami, które odwiedzają zabytkowe podziemia oraz zapewnia najlepszą muzyczną oprawę ważnym wydarzeniom.
Z jubileuszowej okazji 135 m pod ziemią okolicznościowym koncertem zainaugurowano "rok orkiestry". Główne obchody jubileuszu orkiestry zaplanowano na lato. Wówczas orkiestra koncertować będzie co sobotę przy szybie Daniłowicza. Największy, główny koncert odbędzie się 24 lipca (w dniu św. Kingi) w komorze Warszawa, podczas którego muzycy wystąpią z jazz-rockową grupą Laboratorium.
A co nowego muzeum przygotowało w tym sezonie? "Młody górnik" to propozycja aktywnego zwiedzania dla dzieci i młodzieży. Wędrówka podziemnym szlakiem to dobry pomysł na interdyscyplinarną lekcję - podczas takich zajęć nie ma mowy o nudzie. W scenariusz tej aktywnej wyprawy wpleciono treści z programów nauczania matematyki, fizyki, przyrody (szczególnie geologii). Uczniowie zapoznają się również z czynnościami charakterystycznymi dla pracy w kopalni, jak sygnalizacja szybowa, zabezpieczenia górnicze, zdobywają wiedzę o tradycjach i obrzędach górniczych. Na czas zwiedzania uczestnicy otrzymują ochronny strój oraz wyposażenie takie, jak posiada w kopalni górnik: lampę, którą samodzielnie będą oświetlać swoją drogę, pochłaniacz i oczywiście hełm.
A poza tym jest to, z czego Wieliczka dumna jest od wielu, wielu lat i w czym, praktycznie poza siostrzaną kopalnia-muzuem w Bochni, nie ma konkurencji w świecie.
W galerii: zwiedzając wielicką kopalnię. (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.