- Wiedzieliśmy, że procedura podziału ruchów jest długotrwała, ale mieliśmy nadzieję, że szybszy będzie proces wyłonienia inwestora dla kopalni Brzeszcze. Obecnie nie wiadomo, czy ta kopalnia przejdzie do SRK, czy bezpośrednio do nowego inwestora, którym miał być Tauron - mówi w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Dariusz Trzcionka, przewodniczący PZZ Kadra.
Jak ocenia pan realizację porozumienia strony społecznej z rządem, które zawarto w styczniu?
Od kilku dni mamy rozporządzenia, to duży sukces, bo proces przygotowania aktów wykonawczych wobec wejścia w życie ustawy był mocno opóźniony. Pojawia się jednak kolejne pytania: kiedy spłyną środki na realizację zapisów ustawy, na osłony socjalne i restrukturyzację kopalń przekazanych do SRK? Co będzie z notyfikacją? Czy środki budżetowe dla górnictwa będą mogły zostać uruchomione bez względu na notyfikację, czy trzeba będzie czekać na zgodę Komisji Europejskiej? Jest już połowa kwietnia, a proces utworzenia "nowej" Kompanii toczy się z dużym opóźnieniem.
To opóźnienie powoduje, że Kompania może nie dać sobie rady finansowo.
No właśnie. Pojawiła się też informacja, że kopalnia Piekary nie zostanie przekazana do SRK, ale trafi bezpośrednio do Węglokoksu Kraj, a więc prawdopodobnie załoga nie będzie miała możliwości skorzystać z pakietu osłonowego. Wiedzieliśmy, że procedura podziału ruchów jest długotrwała, ale mieliśmy nadzieję, że szybszy będzie proces wyłonienia inwestora dla kopalni Brzeszcze. Obecnie nie wiadomo, czy ta kopalnia przejdzie do SRK, czy bezpośrednio do nowego inwestora, którym miał być Tauron. Nie ma konkretnej decyzji, a przecież porozumienie określa daty graniczne, do których wszystkie procesy powinny zostać przeprowadzone. Nie wiemy też na jakim etapie jest proces pozyskaniem inwestorów do "nowej" Kompanii.
Projektem głośno zapowiadanym przez panią premier był Program dla Śląska. Mimo obietnic dokument nie wyszedł dotąd poza fazę opracowań.
Jako strona społeczna mieliśmy brać udział w pracach nad tym dokumentem, ale skończyło się na zaproszeniu na jedno spotkanie. Podkreślamy, że jednym z elementów programu powinno być dbanie o zachowanie istniejących miejsc pracy i wspomaganie funkcjonowania firm okołogórniczych. Mieliśmy nadzieję, że wszystkie działania związane z restrukturyzacją górnictwa będą przebiegały szybciej.
Czy w najbliższym czasie dojdzie do przekształceń strukturalnych w branży?
Uważamy, że branżę trzeba konsolidować, najlepiej z energetyką, pojawia się jednak w tej sprawie mocny opór i to bardziej polityczny niż gospodarczy. Pracujemy w ramach zespołu, który przygotować ma takie zmiany, ale na razie nie wiadomo, w jakim kierunku pójdą przekształcenia sektora. Jesteśmy po pierwszych spotkaniach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zaraz pękniesz z przejedzenia kolego przewodniczący.
Weglokoks nastepne zlodzieje dajcie ludziom odejsc !!! Na dole wiekszosc ludzi ma prawie 50 lat ile jeszcze maja pracowac !!!