Rząd Ukrainy zatwierdził plan prywatyzacji państwowych kopalń, gazowni, ciepłowni i elektrowni węglowych - poinfomował w poniedziałek (6 kwietnia) dziennik Ukraińska Prawda. Do listy przedsiębiorstw, podlegających prywatyzacji w 2015 r., wpisano niemal wszystkie kopalnie blisko granicy z Polską.
W uzasadnieniu rząd podaje, że zaistniała konieczność optymalizacji państwowego sektora gospodarki a nakłady ze strony inwestorów prywatnych pozwolą rozwijać się przedsiębiorstwom.
"Bezcelowym jest dalsze utrzymywanie ich państwowej własności" - uznała rada ministrów, wyliczając 342 przedsiębiorstwa państwowe.
W branży górniczej na liście do prywatyzacji figurują m.in.: koncern Ukrtorf, wydzielona część kopalń przedsiębiorstwa Nowowłyńskie (tuż pry granicy z Polską), przedsiębiorstwo pańśtwowe Wołyńwuglia, kopalnia Południowodonbaska nr 3 im. Surgaja, kopalnia Dmitrowa, przedsiębiorstwo państwowe Krasnoarmijskwuglia, kopalnia Centralna, wydzielone kopalnie przedsiębiorstwa państwowego Lwiwwugilia (koło Lwowa) i in.
Sprzedany zostanie też pakiet 16,5 proc. akcji kopalni im. Zasiadki i 50,5 proc. udziałów w spółce Keramnadra.
Spośród firm w sektorze energetycznym pod młotek pójdzie 78 proc. państwowych akcji w zakładach Centrenergo, 25 proc. akcji w Donbasenergo, elektrownie węglowe w Chersoniu, Odessie, Mikołajewie i pakiety akcji w obwodowych przedsiębiorstwa energetycznych.
Postanowiono również sprzedać należące do państwa gazownie miejskie.
Oprócz górnictwa i energetyki plan obejmuje też porty morskie i rzeczne, przedsiębiorstwa żeglugowe i wielkoobszarowe przedsiębiorstwa rolnicze (m.in. sprzedane zostanie 40 tys. ha pod zarządem państwowej hodowli koni, cukrownie i in.)
Prywatyzacja obejmie też przedsiębiorstwa sektora transportowego, w tym fabryki i zakłady remontowe lokomotyw w Stanisławowie (Iwano-Frankiwsk), flotę żeglugową Donbasu, kompanie lotnicże Gorlica i Universal Avia.
W sektorze budowlanym państwo pozbędzie się spółki Dniprometrobud. Z gałęzi chemicznej sprzedane zostaną Sumichimprom, zakłady przetwórcze w porcie w Odessie i spółka Swema. Do listy dorzucono również hotel Prezydent, spółki obsługowe w energetyce nuklearnej i naftowej. Umieszczono w spisie nawet takie firmy, które wcześniej określano jako niepodlegające prywatyzacji. Dotyczy to m.in. 13 portów i korporacji budowlanej Ukrbud.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Może tak kapitaliści z rządu najpierw rząd i siebie sprywatyzują? O co Ci ludzie na Majdanie walczyli? O tyranie za grosze u kapitalistów? NIECH TAK DALEJ ROBIĄ - ZOBACZĄ JAK SMAKUJE KAPITALIZM I BEZROBOCIE.