Maciej Grabowski, minister środowiska podpisał w piątek (27 marca) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego rozporządzenie o utworzeniu z dniem 1 kwietnia Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku.
Nowy OUG obejmie nadzór nad zakładami prowadzącymi prace geologiczne oraz eksploatację kopalin na terenie dwóch województw - pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego, a także na obszarze morskim RP. Wraz z powstaniem nowej jednostki okręgowej nadzoru górniczego zmniejszą się właściwości miejscowe Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu (z obecnych pięciu województw do trzech).
OUG w Gdańsku powstał w związku z prowadzonymi na Pomorzu i Bałtyku poszukiwaniami i wydobyciem węglowodorów, głównie ropy naftowej, gazu ziemnego oraz gazu łupkowego. W części przybałtyckiej rejonu istnieją również duże złoża gazu zamkniętego.
Gdański Urząd obejmie nadzór nad firmami prowadzącymi prace geologiczne oraz eksploatację kopalin na terenie dwóch województw - pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego, a także na obszarze morskim RP. Wraz z powstaniem nowej jednostki okręgowej nadzoru górniczego zmniejszą się właściwości miejscowe Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu (z obecnych pięciu województw do trzech).
- Zależy nam na sprawnym funkcjonowaniu nadzoru górniczego oraz zwiększeniu dostępności organów nadzoru górniczego dla przedsiębiorców. Chcemy być bliżej kontrolowanych zakładów. Przedsiębiorcom zapewni to szybszy i łatwiejszy kontakt z właściwym OUG, a naszym inspektorom zmniejszy ilość godzin spędzanych w podróży, czyli spodziewamy się, że ich efektywność kontrolna wzrośnie. Zmiany struktury organizacyjnej nadzoru górniczego są prowadzone od ubiegłego roku. Wynikają one z przemian zachodzących w polskiej gospodarce oraz nowego Prawa geologicznego i górniczego. Ustawa z 2011 roku wraz z jej późniejszymi zmianami dodała nam zadań. Wzmocniła i rozszerzyła nasze uprawnienia kontrolne, m.in. nad robotami geologicznymi związanymi z poszukiwaniem węglowodorów oraz ukróceniem procederu nielegalnej eksploatacji kopalin - informuje Mirosław Koziura, prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Zmiany organizacyjne WUG zaczął od siebie. 1 kwietnia 2014 roku, wraz z wejściem w życie nowego statutu WUG w Katowicach zaczną działać dwa departamenty górnictwa: • Departament Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego oraz Departament Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa.
Nową jednostką utworzoną w WUG jest również Biuro Kontroli i Audytu Wewnętrznego.
- Ubiegłoroczna reorganizacja została dokonana w oparciu o nasze dotychczasowe zasoby kadrowe. Pracownicy inspekcyjno-techniczni zostali przeniesieni do nowo tworzonych departamentów według posiadanych specjalizacji i kwalifikacji zawodowych. Departament Warunków Pracy został rozwiązany. Teraz przyszedł czas na zmiany funkcjonowania nadzoru górniczego w terenie - podkreśla prezes WUG Mirosław Koziura.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.