Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce zaapelowało do rządu o objęcie gmin górniczych mechanizmem osłonowym polegającym na przejęciu przez Skarb Państwa należności głównej, wraz z odsetkami od środków, które gminy górnicze muszą zwrócić spółkom górniczym na skutek zmiany linii orzeczniczej, dotyczącej opodatkowania infrastruktury podziemnej w ubiegłych latach.
"Gminy górnicze stoją na stanowisku że społeczności lokalne nie mogą odpowiadać za zmienne orzecznictwo sądowe, które nakazuje zwrócić spółkom podatki odprowadzone w latach 1994-2011 których kwoty niejednokrotnie sięgają w pojedynczych przypadkach całego, rocznego budżetu gminy.
Gminy górnicze pobierały podatek od nieruchomości, zgodnie z obowiązującym orzecznictwem. Dodatkowo od tych środków bardzo często odprowadzały podatek "janosikowy" na rzecz mniej zamożnych gmin, którego zwrotu - zdaniem Ministerstwa Finansów gminy żądać w obecnej sytuacji prawnej nie mogą. Co ciekawe, znane są sytuacje gmin, które pozbawione przed laty podatku od nieruchomości podziemnych, nie tylko nie odprowadzałyby podatku "janosikowego" ale same zostałyby beneficjentem subwencji - z tytułu niskich dochodów - czytamy w oświadczeniu nadesłanym do redakcji nettg.pl.
W obecnym status quo gminy nie mają możliwości zwrotu środków, gdyż na ich terenie często nie ma już siedziby kopalni, która tym samym od lat nie odprowadza na rzecz gminy żadnych danin podatkowych.
"Konieczność zwrotu środków oznacza dla gmin paraliż absorpcji środków unijnych i brak możliwości skutecznego realizowania zadań własnych na rzecz swoich społeczności. Działania te spowodują trwałą niechęć mieszkańców do prowadzonej i często rozszerzanej działalności górniczej. A przecież to właśnie rady gmin górniczych w latach najintensywniejszej restrukturyzacji górnictwa węglowego podejmowały uchwały o darowaniu odsetek od należności z tytułu nieodprowadzanych przez kopalnie podatków i opłat eksploatacyjnych na kwoty dziesiątek milionów złotych" - alarmują burmistrzowie i wójtowie Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.