Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce domaga się podjęcia szybkich działań w celu ostatecznego i przejrzystego określenia definicji budowli dla celów podatkowych.
Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce apelunją o niezwłoczne przywrócenie toku prac legislacyjnych dotyczących definicji budowli.
- Jak wskazuje praktyka sądowa lat ubiegłych, jasne, przejrzyste sprecyzowanie definicji pojęcia budowli jest niezbędne dla celów wymiaru podatku od nieruchomości - przyznał Franciszek Dziendziel, wójt gminy Pawłowice i członek zarządu SGGP.
13 września 2011 r. Trybunał Konstytucyjny w swym wyroku potwierdził stanowisko gmin górniczych, iż obiekty i urządzenia znajdujące się w podziemnych wyrobiskach górniczych podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości - zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych. Jednakże już w uzasadnieniu do wyroku Trybunał wskazał na konieczność usunięcia przez ustawodawcę licznych mankamentów legislacyjnych obarczających wskazaną ustawę. Zwrócił też uwagę na brak kluczowej z punktu widzenia podatku definicji budowli.
W 2013 r., na zaproszenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce wzięło aktywny udział w konsultacjach projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Art. 11 konsultowanego projektu ustawy regulował kwestię nowej definicji budowli oraz zawierał załącznik do ustawy określający, katalog zamknięty budowli podlegających opodatkowaniu. Zapisy były na tyle dokładne, że uściślały przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości nie tylko w górnictwie. Niestety na skutek działań lobbistycznych prace nad projektem zostały zamrożone.
Po ponad trzech latach od dnia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, definicja budowli nadal nie została uchwalona co - zdaniem gmin górniczych - stanowi bezpośrednio przyczynę braku możliwości skutecznego i precyzyjnego wymiaru podatku od nieruchomości.
- Apelujemy o wprowadzenie jasnej i przejrzystej definicji budowli dla celów podatkowych. Podkreślamy, że brak jednej wyczerpującej definicji budowli wpływa negatywnie na gospodarkę finansową jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Podmioty te uwikłane są w dziesiątki kosztownych, dla obu stron sporu, procesy sądowe, których rezultat być może będzie znany dopiero za kilka lat - zaapelował Tadeusz Chrószcz, przewodniczący SGGP.
Zdaniem gmin górniczych należy jak najszybciej wstrzymać ogromne, idące w miliony złotych marnotrawstwo środków publicznych, wydatkowanych na rozstrzyganie o prawidłowości wymiaru podatku od nieruchomości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Drogie gminy górnicze. Trzeba nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Definicja "budowli" jest i o tym dobrze wiecie. To, że nie obejmuje ona wyrobisk górniczych to wiadomo od czasu, kiedy ona powstała, a powstała dawnodawno temu. To, że się wam to nie podoba, to wasz problem. Również waszym problemem jest to, że musicie oddawać nienależnie pobrane podatki od właśnie podziemnych wyrobisk górniczych. Odpowiedź jest prosta, trzeba było nie sięgać po to, co wam się nie należało, a w dodatku nie należało się (nawet próbować) stawiać ponad prawem. I tyle. A teraz daliście się ociemnić komuś kto od was chce wyciągnąć pieniądze. Porozmawiajcie z tymi, którzy się na tych problemach naprawdę znają. Tylko że wy nie uznajecie żadnej racji poza swoją, a tych którzy uważają inaczej traktujecie jak wrogów publicznych.
Tysiace podatkow sztucznie wymyslonych drenuje gornictwo bez mrugniecia okiem w majestacie prawa. I jak tu gornictwo ma byc rentowne??. Zaniedlugo wymysla tegie glowy -grube misie z wiejskiej podatek od tego ze wegiel jest czarny a nie bialy!!!! Po prostu Polska!!!! :(