- Sytuacja ekonomiczna spowodowała konieczność przygotowania programów naprawczych. Wszystkie grupy węglowe, w których Skarb Państwa ma kontrolę, prowadziły trudny dialog ze stroną społeczną i wszystkie porozumiały się ze związkami zawodowymi co do kierunków restrukturyzacji - stwierdza Rafał Baniak, wiceminister Skarbu Państwa.
W związku z trwającym badaniem sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów oraz terminami publikacji wyników przez spółki węglowe nie mamy potwierdzonych informacji, dotyczących wyników ekonomicznych sektora. Niestety oczekujemy, że będą one dalece niekorzystne. Sytuacja ekonomiczna spółek węglowych w roku 2014 była bardzo trudna. Spadek przychodów wynikający z niskich cen i nadpodaży surowca spowodował zagrożenie produktywności spółek węglowych, przy czym problem ten w największym stopniu dotknął Kompanię Węglową. Sytuacja ekonomiczna spowodowała konieczność przygotowania programów naprawczych. Wszystkie grupy węglowe, w których Skarb Państwa ma kontrolę, prowadziły trudny dialog ze stroną społeczną i wszystkie porozumiały się ze związkami zawodowymi co do kierunków restrukturyzacji. Należy podkreślić, że zarówno rząd, jak i pracodawcy, ale też przedstawiciele związków zawodowych podpisali porozumienia, w których przyznali, że wspólnie bierzemy odpowiedzialność za programy naprawcze. Te programy na dzień dzisiejszy pozwalają szukać rentowności w firmach górniczych. Zgodziliśmy się też co do jednego: że ustalenia płynące z porozumień będą podlegać bieżącemu monitoringowi. To oznacza, że jeżeli byłaby konieczność, jesteśmy gotowi usiąść do dalszych rozmów. Plan naprawczy dla Kompanii Węglowej, który minister odpowiedzialny za górnictwo przygotował w porozumieniu ze spółką, bazuje na koncepcji przekształcenia spółki znajdującej się na skraju upadłości w nowe przedsiębiorstwo, funkcjonujące samodzielnie na rynku węgla. Program w trybie konsultacji uległ korekcie, aktualnie trwa proces podziału majątku oraz uzyskiwania zgód korporacyjnych, które pozwolą na dalszą realizację programu. Wszelkie zobowiązania Kompanii Węglowej zostaną przeniesione do spółki celowej. Przyjmujemy, że partner, który będzie uczestniczył w budowaniu nowej Kompanii Węglowej, musi być wiarygodny biznesowo. Jest to bardzo istotne dla Komisji Europejskiej, w której notyfikujemy pomoc publiczną skierowaną do spółki.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
ble bele , a podatków ulzyc nie chca głupa palą !!!!
A może Hindusi? Przeciez huta Katowice i Nowa Huta kwitną :-)