Komisja Europejska notyfikowała porozumienie zawarte przed niespełna rokiem pomiędzy rządem Republiki Czeskiej oraz OKD/NWR w sprawie finansowania kosztów wygaszania wydobycia w kopalni Paskov (ZG nr 3). Kopalnia będzie mogła zostać zlikwidowana po 2017 r. Gdyby jednak wróciła koniunktura na węgiel, będzie fedrowała dalej.
Zgodnie z porozumieniem spółka OKD utrzyma wydobycie w kopalni do końca 2017 r. działając na własne ryzyko ekonomiczne. Po tym okresie z własnych środków zapewni techniczną likwidację kopalni. Rząd czeski przekaże 600 mln koron na pokrycie wydatków w sferze społecznej, w tym odprawy dla pracowników.
Poprzednia decyzja zarządów OKD/NWR z jesieni 2013 r. zakładała zakończenie wydobycia na koniec 2014 r. z powodu dramatycznego spadku cen i strat ekonomicznych, które kopalnia generowała. Jednak po trwających kilka miesięcy negocjacjach z przedstawicielami rządu, który sygnalizował zainteresowanie utrzymaniem wydobycia ze względu na negatywne skutki społeczno-socjalne w regionie, przyjęto kompromis.
Porozumienie zawiera gwarancje dla obydwu stron. Na wypadek, gdyby w ciągu trzech następujących po sobie kwartałów cena najwyższej jakości węgla koksującego spadła poniżej 110 USD za tonę, porozumienie wygaśnie i obie strony rozpoczną negocjację o innych możliwych rozwiązaniach. Wskaźnik cen węgla waha się w chwili obecnej lekko nad tą granicą, choć zdaniem analityków nie można oczekiwać znaczącego wzrostu cen na rynkach światowych. Firma jednocześnie zobowiązała się do utrzymania zatrudnienia w kopalni na poziomie nie niższym niż 1800 pracowników etatowych, a w 2017 r. stan ten będzie mógł być obniżony do 1600.
Porozumienie jednocześnie przestanie obowiązywać, gdy czysty zysk kopalni za cztery następujące po sobie kwartały będzie w sumie dodatni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.