Celem jest to, by podatki zbierać w sposób jak najmniej inwazyjny i jak najmniej zaburzający działalność gospodarczą - mówił szef MF Mateusz Szczurek podczas poniedziałkowego (9 marca) spotkania w resorcie z przedstawicielami biznesu nt. transformacji administracji podatkowej.
Szczurek wskazał jednocześnie, że skuteczne pobieranie podatków jest głównym celem aparatu skarbowego państwa i "tak pozostanie".
Natomiast wiceminister Jacek Kapica zadeklarował, że celem nowego systemu administracji podatkowej jest m.in. zmiana podejścia do podatnika. Przyznał, że w dotychczasowym systemie "podatnik jako klient nie był widziany", a liczyła się przede wszystkim egzekucja podatków.
Przyznał też, że ma świadomość, iż nowe zasady budzą różne "obawy i wątpliwości". - Zorganizowaliśmy to spotkanie, licząc, że uda się rozwiać te obawy - powiedział Kapica.
W Ministerstwie Finansów zorganizowano spotkanie przedstawicieli resortu z przedsiębiorcami dot. kierunków transformacji administracji podatkowej. Gospodarzami spotkania są minister finansów Mateusz Szczurek oraz wiceszefowie MF Janusz Cichoń i Jacek Kapica. W spotkaniu biorą udział m.in. szef BCC Marek Goliszewski, przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru, prof. Andrzej Blikle - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych oraz Andrzej Sadowski - Prezydent Centrum im. A. Smitha.
Poniedziałkowe spotkanie ma być pierwszym krokiem do stworzenia platformy umożliwiającej merytoryczną dyskusję z liderami wiodących organizacji zrzeszających przedsiębiorców na tematy dotyczące relacji z administracją podatkową. Podczas spotkania zostaną przedstawione planowane kierunki zmian w funkcjonowaniu administracji podatkowej, a także zaprezentowane mają być główne elementy nowego systemu obsługi i wsparcia podatników, w tym projekt wzmocnienia Krajowej Informacji Podatkowej.
W zeszłym tygodniu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców doniósł do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ministra Szczurka oraz innych funkcjonariuszy publicznych Ministerstwa Finansów, m.in. wiceministra Kapicę. Według ZPP przedstawiciele Ministerstwa Finansów mieli przekroczyć swoje uprawnienia, nakłaniając pracowników Izb Skarbowych do takiego prowadzenia kontroli, by kończyły się one nakładaniem na przedsiębiorców kar finansowych. Dowodem w sprawie ma być notatka "Protokół z narady naczelników urzędów skarbowych województwa opolskiego z dnia 4 listopada 2014 r. w Izbie Skarbowej w Opolu", która została przekazana do ZPP z anonimowego źródła.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.