Mgr inż. Andrzej Lewandowski oraz firma Rosomak S.A. zostali laureatami pierwszej edycji konkursu "Innowacje dla Sił Zbrojnych RP". W konkursie nagrodzono prace, które prezentują innowacyjne rozwiązania technologiczne w dziedzinie obronności.
- Ministerstwo Obrony Narodowej wspiera inicjatywy tworzące mocne fundamenty, na których opierać możemy bezpieczeństwo naszego kraju - powiedziała w środę (25 lutego) podczas gali konkursu wiceminister obrony Beata Oczkowicz.
Konkurs ma na celu promocję zaawansowanych technologicznie produktów i rozwiązań w obszarze obronności oraz aktywizowanie ośrodków naukowo-badawczych i osób prywatnych w poszukiwaniu ciekawych rozwiązań, które w przyszłości mogą być wykorzystane w Siłach Zbrojnych RP.
W trakcie ceremonii laureatom konkursu wręczono nagrody w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej. W każdej kategorii wyłoniono po trzech laureatów.
W kategorii indywidualnej pierwsze miejsce zajął mgr inż. Andrzej Lewandowski, autor opracowania pt. "Wykorzystanie łączności troposferycznej do zwiększenia zasięgu bezpilotowych środków latających". Drugie miejsce przypadło dr inż. Romanowi Boguckiemu za opracowanie zatytułowane "Warunki zgrzewania tarciowego metodą Friction Stir Welding blach z niespawalnych i trudnospawalnych stopów aluminium serii 5000 i 7000 o grubości od 20 do 30 mm do systemów bezpieczeństwa". Trzecie miejsce zajął mgr inż. Mirosław Szymkowiak, autor projektu "Konstrukcja nowego typu silnika z wahaczowym mechanizmem korbowo-tłokowym".
W kategorii zespołowej pierwsze miejsce zajęła firma Rosomak S.A., w której opracowano "Kompleksowy symulator szkoleń załogi KTO Rosomak Jaskier/Tasznik". Drugie miejsce przypadło firmie Metal-Master Sylwia Ładzińska za pracę "Propozycja budowy potencjału odstraszania w oparciu o system załogowych i bezzałogowych samolotów FLARIS", a trzecią pozycję zajęła firma WB Electronics S.A. za rozwiązanie pt. "Szerokopasmowe radio indywidualne PERAD 4010".
W trakcie gali wiceminister Oczkowicz odczytała list wicepremiera, szefa MON Tomasza Siemoniaka, skierowany do organizatorów i laureatów.
- Siły zbrojne od dziesięcioleci są jak soczewka ogniskująca pionierskie rozwiązania naukowe i inżynierskie. Nowatorskie, innowacyjne projekty oraz technologie kosmiczne implementowane wprost dla potrzeb wojska pozwalają być skutecznym w konfliktach wielowymiarowych, które mają niejednokrotnie miejsce nie tylko na lądzie, ziemi i w powietrzu, ale również w cyberprzestrzeni oraz globalnym systemie mediów i informacji - napisał Siemoniak w liście.
Podkreślił, że dzięki takim inicjatywom jak ten konkurs "modernizacja naszych sił zbrojnych może być skuteczna, dobrze przeprowadzona i postawić nas, jak równych partnerów, w jednym szeregu z najnowocześniejszymi armiami Europy i świata".
Inicjatorem i organizatorem konkursu "Innowacje dla Sił Zbrojnych RP" był Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, przy współpracy z Wojskową Akademią Techniczną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.