Rozmowa z MARIĄ DASZCZYK-BIERNAT, dyrektorem oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie.
Restrukturyzacja górnictwa ściśle wiąże się z świadczeniami realizowanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zapewne zainteresowanie nimi rośnie?
Owszem. Wiadomo bowiem, że sama ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego nakłada na Zakład Ubezpieczeń Społecznych nowe zadania, związane z ustalaniem okresów uprawniających do emerytury w związku z urlopami górniczymi czy urlopami dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla. Zdajemy sobie też sprawę, że w kontekście zmian w górnictwie wzrośnie także zainteresowanie świadczeniami wypłacanymi przez ZUS. Mam tutaj na myśli emerytury górnicze, wcześniejsze, pomostowe czy świadczenia przedemerytalne. Dlatego intensywnie przygotowujemy się do nowych zadań, a także do wzmożonego wpływu wniosków. Wiemy, że tematyka dotycząca świadczeń emerytalnych nie należy do najłatwiejszych, spodziewamy się więc większego zapotrzebowania na tego rodzaju wiedzę. Już dziś obserwujemy, że liczba zapytań o emerytury górnicze, urlopy górnicze czy świadczenia przedemerytalne wzrasta.
Potrzebny jest zatem dostęp do informacji
Tak. Jeśli więc mówimy o działaniach informacyjnych, to w pierwszej kolejności zależy nam na tym, aby zapewnić szeroki dostęp do informacji o wszelkiego rodzaju świadczeniach samym zainteresowanym, czyli pracownikom kopalń. Zdajemy sobie sprawę, że od jakiegoś czasu żyją w dużej niepewności o swoje jutro, chcemy więc do nich dotrzeć i wyjaśniać wszelkie wątpliwości. W tym celu przygotowujemy w naszych Salach Obsługi Klientów specjalne stanowiska, na których nasi eksperci będą udzielać informacji pracownikom kopalń. Planujemy także uruchomienie infolinii z dyżurującymi specjalistami. Myślimy również o zorganizowaniu szkoleń dla tych osób, które np. są zainteresowane założeniem własnej działalności gospodarczej i chciałyby poznać, jakie są prawa i obowiązki płatników składek.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia placówek ZUS. Dla tych spośród pracowników kopalń, którzy nie będą mieli możliwości osobistego odwiedzenia naszego oddziału, wspólnie z podmiotami górniczymi planujemy utworzenie specjalnych punktów konsultacyjnych w zakładach górniczych. Nasi eksperci będą więc do dyspozycji pracowników bezpośrednio w ich miejscach zatrudnienia. Planujemy zresztą przeprowadzenie szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej w Trybunie Górniczej i portalu nettg. pl. Zamierzamy krok po kroku wyjaśniać, kto może ubiegać się o emeryturę górniczą, wcześniejszą i pomostową. Po każdej publikacji będą dyżurować nasi eksperci, którzy odpowiedzą na pytania Internautów i Czytelników Trybuny Górniczej.
Czy oddział ZUS w Chorzowie podjął już współpracę ze spółkami węglowymi odnośnie realizacji ustawy o restrukturyzacji górnictwa?
Jesteśmy w stałym kontakcie z zarządami spółek węglowych odnośnie restrukturyzacji zatrudnienia. Chcemy, aby służby kadrowo-płacowe jak najszybciej posiadły kompleksową wiedzę na temat zasad nabywania uprawnień do świadczeń. Będzie ona niezbędna do sprawnej realizacji codziennych obowiązków. To właśnie działy kadrowe sporządzają dokumentację oraz wnioski kierowane później do ZUS w sprawach emerytur i urlopów górniczych. Liczymy się ze wzmożonym wpływem spraw związanych chociażby z koniecznością ustalania stażu niezbędnego do udzielenia urlopów górniczych. Naszym priorytetem jest utrzymanie nie tylko wysokiej jakości wydawanych decyzji, ale także zachowanie terminów realizacji, wymaganych przepisami i wewnętrznymi standardami.
Rozmawiał: Kajetan Berezowski
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
chŁopy do roboty zus czeka na kase.