W czwartek (15 stycznia) w Katowicach odbyło się nadzwyczajne posiedzenie prezydium Forum Związków Zawodowych poświęcone górniczym protestom na Śląsku. Organizacja przyjęła stanowisko, że jeżeli rząd nie zrezygnuje z planów likwidacji kopalń to przyłączy się do protestujących górników.
FZZ oceniło także rządowy plan naprawczy Kompanii Węglowej i określiło go jako "plan stopniowej likwidacji polskiego górnictwa i dziesiątek tysięcy miejsc pracy w regionie śląskim". Forum uznało także, że będą to nieodwracalne szkody dla polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa.
W swoim stanowisku FZZ podkreśliło, że "nie wyklucza radykalnych działań i podjęło już przygotowania do czynnej akcji protestacyjnej, do strajku generalnego włącznie".
- Uważamy, że sytuacja wokół polskiego górnictwa jest sytuacja bardzo napiętą. Mamy świadomość, że plan naprawczy dla Kompania Węglowej przygotowany przez stronę rządową to tak naprawdę plan stopniowej likwidacji polskiego górnictwa. Uważamy, że ta sytuacja zagraża nie tylko miejscom pracy na Śląsku ale również w całej Polsce. (...) Szybka ścieżka legislacyjna planu naprawczego jako projektu ustawy pokazuje nam, że strona rządowa, jak zwykle pomijając dialog społeczny, nie zamierza się liczyć z głosem społeczeństwa i pracowników, stąd postanowiliśmy przeanalizować to co się dzieje w kraju. Do wszystkich organizacji tworzących Forum zwróciliśmy się o przygotowanie się do akcji protestacyjnej - mówił w czasie spotkania z dziennikarzami Tadeusz Chwałka, przewodniczący FZZ.
Przewodniczący ZZ Kadra, która należy do FZZ, Dariusz Trzcionka poinformował natomiast, że związkowcy spotkają się w czwartek w Katowicach ze stroną rządową.
- Dzisiaj kolejny raz spotkaliśmy się w międzyzwiązkowym sztabie protestacyjno-strajkowym. Jesteśmy zaproszeni w dniu dzisiejszym na rozmowy z delegacją rządową w celu wypracowania porozumienia. Dzisiaj spotkaliśmy się także z samorządowcami z miast, w których kopalnie są przeznaczone do likwidacji. Poinformowali nas, że są po rozmowach z marszałkiem województw i przygotowują program dla województwa. Miejmy nadzieję, że dzisiejsze rozmowy dadzą więcej otuchy dla osób, które prowadza protest i miejmy nadzieję, jako ludzie dialogu, że podejmiemy racjonalne decyzję dla ratowania tego sektora, dla ratowania Śląska, dla ratowania gospodarki w naszym kraju.
O sytuacji kopalni Brzeszcze, która ma zostać zlikwidowana mówił natomiast z Bogusław Studencki z zakładowej sekcji ZZ Kadra.
- Przygotowaliśmy program naprawczy, z którego wynika, że w roku 2015 kopalnia na koniec tego roku wychodzi plus-minus na "zero", a w roku 2016 ma wyjść na plus 40 mln zł. Jeśli nie jest to wartością w całej tej sprawie to decyzja załogi jest jednoznaczna, że pozostaną na dole do tego momenetu dopóki nie uzyskają pewności, że zakład nie zostanie zlikwidowany i będzie dalej pracował w ramach spółek Skarbu Państwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Szanowny Panie Studencki! Panu się chyba wewnątrz twarzoczaszki poprzerwacało...my w Brzeszczach chcemy pracować w rentownej kopalni u dobrego inwestora. A nie dalej Was utrzymać za wszelką cenę w Spółce Państwowej!