Eksperci BCC ocenili działania rządu Ewy Kopacz w IV kwartale ub.r. na 2,5 pkt. w skali 5-stopniowej; to o 0,2 pkt. lepiej niż rząd Donalda Tuska w ostatnich miesiącach funkcjonowania. Najwyższe oceny rząd Kopacz uzyskał m.in. w obszarach prawa gospodarczego oraz infrastruktury.
Prezes Business Centre Club Marek Goliszewski wskazywał podczas poniedziałkowego posiedzenia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, że eksperci mają świadomość, iż trudno w ciągu trzech miesięcy sprawowania urzędu zrealizować potrzebne Polsce reformy. Szczególnie, że mają one charakter długofalowy - dodał.
- Obserwowaliśmy postawę pani premier w tym okresie przez pryzmat pytania o szanse na poczynienie odważnych i szybkich działań. Taka (szansa) objawiła się w kilku sprawach - wskazywał.
- Premier poprosiła Janusza Lewandowskiego o przewodniczenie Radzie Gospodarczej, co oznacza prymat gospodarki nad polityką. Nawiązała kontakt ze związkami zawodowymi otwierając pole dla dialogu społecznego, niezbędnego dla rozwiązywania problemów ekonomiczno-finansowych w skali kraju - dodał.
Wśród pozytywów wskazywał też na wsparcie ministra zdrowia podczas konfliktu z Porozumieniem Zielonogórskim czy powołanie pełnomocnika rządu ds. górnictwa i energetyki.
Eksperci Gabinetu Cieni oceniając oceniając działania rządu w minionym kwartale wystawili mu ocenę 2,5 pkt. w skali od 0 do 5. To o 0,2 pkt. więcej niż w trzecim kwartale 2014 r. Działania premier Ewy Kopacz zostały ocenione na 3,5 pkt, co oznacza wzrost o 0,5 pkt. wobec oceny, jaką eksperci wystawili w trzecim kwartale ówczesnemu premierowi Donaldowi Tuskowi.
Najwyższe noty rząd Kopacz otrzymał w obszarach: prawo gospodarcze, infrastruktura oraz promocja gospodarki za granicą - po 3,5 pkt. Eksperci wskazali, że wyższe noty związane są z przynoszącą coraz lepsze efekty aktywnością rządu w tych dziedzinach.
Największy wzrost liczby punktów względem trzeciego kwartału ub.r., bo aż o 1,5 pkt., odnotował obszar prawa gospodarczego, co wynika - jak tłumaczyli eksperci BCC - m.in. z przedstawienia dobrych założeń nowego Prawa działalności gospodarczej, które ma zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej i poprawić relacje przedsiębiorca-państwo.
Eksperci nie pozostawili jednak suchej nitki na działaniach rządu w obszarze spółdzielczości (0 pkt), uregulowań dotyczących rynku finansowego, a także środowiska naturalnego (po 1 pkt).
- Oceny te potwierdzają niską jakość regulacji w tych obszarach lub niewielkie zainteresowanie ich problemami - wskazali eksperci w uzasadnieniu swoich ocen.
Eksperci BCC poza wystawieniem ocen ministrom zarekomendowali rządowi premier Ewy Kopacz listę priorytetów, których realizacja powinna - ich zdaniem - rozpocząć się jak najszybciej. Wśród nich znalazły się przygotowanie wizji rozwoju kraju do 2020 r., uchwalenie ustawy o nowej formule dialogu społecznego, czy zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych z obecnego poziomu ok. 3 proc. PKB do blisko zera, czyli o ok. 50 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.