W ciągu dwóch lat chcemy podwoić obroty handlowe pomiędzy Polską a Indiami, a w perspektywie pięciu lat zwiększyć je pięciokrotnie - mówił w poniedziałek (15 grudnia) w Mumbaju wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz, podczas konferencji dot. współpracy handlowej miedzy Polską a Indiami.
W Indiach przebywa polska misja gospodarcza, której Pietrewicz przewodniczy. Przygotowała ją Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Administracji towarzyszą polscy przedsiębiorcy, którzy na miejscu spotykają się z indyjskimi przedsiębiorcami. W poniedziałek w Mumbaju wzięli wspólnie udział w konferencji "Enhancing Trade Cooperation between India and Poland".
- Polski rząd przykłada wielką wagę do rozwoju zarówno stosunków politycznych, jak i biznesowych pomiędzy Polską a Indiami. Szczególnie teraz, po zmianach (politycznych - PAP), które nastąpiły w tym kraju, dostrzegamy szanse na nowe otwarcie na biznes, rozwój przedsiębiorczości i współpracę z Polską - powiedział podczas konferencji Pietrewicz.
Jak dodał, Polska ma ambitny cel, by w ciągu dwóch lat podwoić obroty handlowe pomiędzy krajami, a w perspektywie pięciu lat zwiększyć je pięciokrotnie. Dlatego - jak zaznaczył - niezwykle ważne są inwestycje kapitałowe biznesu polskiego w Indiach. - Dołożymy starań, aby powołać bank eksportowo-importowy. Zapowiedział to już premier Janusz Piechociński. Polski rząd, ambasador w Indiach dokładają też starań, aby otworzyć bezpośrednie połączenie lotnicze z Warszawy do Indii - powiedział.
Jak podkreślił, w Polsce istnieje wiele możliwość wsparcia dla zagranicznych inwestorów. - Mamy specjalne strefy ekonomiczne z ich systemem wsparcia. () Nowe możliwości będzie też wprowadzała wkrótce uchwalona ustawa o odnawialnych źródłach energii - zaznaczył.
Wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Monika Piątkowska podkreśliła podczas konferencji, że do Mumbaju przyjechała silna reprezentacja polskich firm. - Są to firmy z sektora budowlanego, meblarskiego, maszynowego, kosmetycznego i spożywczego. Wiem, ze wszystkie te firmy chcą współpracować z firmami indyjskimi - zaznaczyła.
Podkreśliła, że obie gospodarki rozwijają się w szybkim tempie i jest to szansą na jeszcze głębszą współpracę. - Jednym z największych wartości Polski jest kapitał ludzki. Polskie społeczeństwo jest relatywnie młode. () Polacy są innowacyjni, otwarci, kreatywni i pracowici - powiedziała. Dodała, że Polska ma silne podstawy gospodarcze, mocny system bankowy i stabilną sytuację polityczną, a to tworzy dobre warunki dla inwestorów zagranicznych. Wśród inwestorów zagranicznych w Polsce - jak mówiła - są już firmy z Indii. - Na liście krajów, z których jest najwięcej projektów inwestycyjnych prowadzonych przez PAIiIZ, Indie są na szóstym miejscu. Obecnie pracujemy nad siedmioma projektami inwestycyjnym z tego kraju - zaznaczyła.
Również prezes All India Association of Industries i wiceprezes World Trade Center Mumbai Vijay Kalantri przekonywał, że przed Indiami i Polską stoją duże szanse na większą współpracę gospodarczą. Wśród sektorów wymienił m.in. przemysł wydobywczy, spożywczy, inżynieryjny, motoryzacyjny. - W Polsce znajdują się specjalne strefy ekonomiczne i możemy je wykorzystać jak bramę do wejścia na inne europejskie rynki. Indyjscy producenci, firmy inżynieryjne, tekstylne i inne mogłoby zainwestować w Polsce i stamtąd współpracować z innymi europejskimi krajami, ponieważ Polska jest częścią Unii Europejskiej - dodał.
Obroty handlowe Polski z Indiami w 2013 r. wyniosły prawie 2,0 mld USD i były o 3 proc. wyższe w stosunku do 2012 r. Eksport do Indii wyniósł prawie 0,5 mld USD ( spadek o 26 proc. w stosunku do 2012 r.), a import osiągnął wartość ok. 1,5 mld USD (wzrost o 18,0% w stosunku do 2012 r.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.