W najbliższy czwartek (11 grudnia) w Warszawie Centrum im. Adam Smitha przedstawi raport pt. "Nowoczesne górnictwo - made in Poland". Prezentacji będzie towarzyszyć debata, w której wezmą udział m.in.: wiceprezydent Centrum im. A. Smitha Andrzej Sadowski, posłowie Andrzej Czerwiński i Wojciech Jasiński, były wiceminister gospodarki Jerzy Markowski oraz były europoseł Konrad Szymański. Już dziś portal górniczy nettg.pl prezentuje pierwsze tezy zawarte w raporcie.
"Bez daleko idących zmian w zakresie organizacyjnym i kosztowym polskie kopalnie węgla kamiennego nie mają racji bytu, bo nadal będą przegrywać konkurencje z tańszym paliwem z zagranicy. Sztuczne podtrzymywanie wydobycia w nierentownych zakładach, swoiste zmuszanie elektrowni do zakupu polskiego węgla to działania na krótką metę, które z czasem i tak odbiją się na finalnym odbiorcy energii (w Polsce nadal niemal 90 proc. energii elektrycznej produkujemy z węgla). Konieczne są zmiany legislacyjne, takie jak m.in. zniesienie "Karty górnika", zakończenie wydawania tzw. flapsów (posiłków profilaktycznych) także w formie ekwiwalentu, zniesienie deputatu węgla dla emerytów itp. Konieczne jest także wygaszenie wydobycia w części nierentownych zakładów, by polskie kopalnie nie skończyły jak polskie stocznie" - czytamy we wstępie.
1. By polskie kopalnie były konkurencyjne, potrzebne jest zaplanowanie ich działań zarówno w krótkim, jak i w długim czasie. Nie mogą to być jedynie działania doraźne à la Kazimierz-Juliusz, gdzie z udziałem premiera "gasi się pożar". Konieczne są działania systemowe: przede wszystkim nowa ustawa górnicza na lata 2016-2027 znosząca m.in. archaiczne i nieprzystające do rzeczywistości zapisy Karty górnika i pozwalająca na uporządkowanie kwestii wynagrodzeń, które stanowią obecnie ponad 50 proc. kosztów stałych w branży węglowej, a wynagrodzenie górnika ma ok. 25 składowych; łącznie te "sztywne" dodatki stanowią około 10 proc. płac ogółem, a tym samym co najmniej 5 proc. łącznych kosztów przedsiębiorstwa.
2. Niezbędne są zmiany w ustawie o związkach zawodowych. W przypadku sektora węglowego chodziłoby o zniesienie obowiązku odprowadzania składek na związki zawodowe przez pracodawcę
3. Potrzebna jest zmiana rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych napojów i posiłków, na podstawie której pracodawcy zostaną zwolnieni z obowiązku wydawania pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych posiłków profilaktycznych. Nowelizacja ta powinna obejmować zniesienie tego obowiązku w jakiejkolwiek formie i dotyczyć również obowiązku wydawania pracownikom nieodpłatnych talonów uprawniających do zakupu posiłków albo artykułów spożywczych.
4. Nieodzowna wydaje się konieczność uchylenia "Karty górnika" z 1981 r. Obowiązujące obecnie w sektorze węgla kamiennego przepisy prawa wewnątrzzakładowego wynikają z przepisów prawa sprzed wielu lat. Tworzone w latach 90. XX w. porozumienia zbiorowe i inne akty prawa wewnętrznego zakonserwowały system prawny zgodny ze stanem faktycznym na chwilę ich przyjmowania. Dziś jednak większość tych zapisów zupełnie nie przystaje do rzeczywistości. A wszelki nowelizacje i zmiany w systemie powszechnego prawa pracy dokonywane od lat 90. do dzisiaj nie znajdują zastosowania w sektorze górniczym, bowiem ich wdrożenie nie jest możliwe bez zmiany wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy, na co działające w branży związki zawodowe nie wyrażają zgody.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Koszty górnictwa to wg Centrum A Smitha to tylko człowiek. NIEPRAWDA!!! Niestety to RÓWNIEŻ koszty materiałów i usług,które zamawiamy po wysokich cenach, bo wymagane są atesty, certyfikaty itp. Ustawa o zamówieniach publicznych również podraża koszty kopalń. Emeryci powinni już dawno przestać pracować w spółkach węglowych, bo to sami byli prezesi. Nasze przywileje, to nasza płaca brutto. Można ją podzielić przez 12 m-cy i nikt nie będzie nam, wypominał Barbórki, węgla kredek i innych dodatków.
Wy lepiej obniżcie podatki na węgiel !! i akcyzę, sa nie odbierajcie ciężko pracującym ludziom uczciwie zarobionego wynagrodzenia!! sami w rządzie, maja dodatki na wszystko paliwa nie paliwa obiady... i tylko doją kase z górnictwa.....
Dobre komentarze. Jak tacy fachowcy będą przygotowywać naprawę polskiego górnictwa, że widzą dramat zapaści finansowej we flapsach karcie górnika itp. to lepiej nich już idą myć okna. W tym artykule zaprezentowali swoją inteligencję. Wstyd panowie.
by polskie górnictwo było rentowne trzeba zlikwidować nadbudowę, a kopalnie powinny być samodzielnymi zakładami, wtedy dojdzie do naturalnej selekcji, tylko wtedy co z tymi prezesami i ich wyprawkami i całą tą świtą dyrektorków od papieru toaletowego np. albo wody itd.
Bardzo jednostronne stanowisko,nie mniej słuszne, w sprawach złożonego systemu wynagrodzeń w górnictwie węglowym. Brak mi jednak w owych tezach wzmianki o daninach, które w postaci wielu podatków, wnosi PW do budżetu. Nic także o konieczności uporządkowania, a w szczególności zracjonalizowania zatrudnienia w sferze administracyjno-urzędniczej kopalń i organów nimi zarządzających. No i kwestia organizacji związkowych?
Zmiana przepisów pozwalająca na likwidacje stanowisk (nadsztygar,inspektor,planistka)administ racja ograniczona do minimum . Gdyby dyrektor jakiegoś prywatnego zakładu zobaczył ceny po jakich kopalnia kupuje materiały i jakiej często są jakości(remonty maszyn i urządzeń polegające na pomalowaniu farbą podkładową to największy przekręt,transport na dół,wymiana,chwile podziała i znowu postój Kupuje się coś na zapas ,a po jakimś czasie okazuje się że atest się skończył :(
samo życie robol się nie liczy
Wszyscy widzą tylko zarobki kartę górnika itp. a o absurdalnych przepisach i urzędach górniczych nikt nie mówi
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Dlaczego nie zmienią ustay o zamówieniach publicznych, gdzie firmy zaopatrzające kopalnie w mateiał, sprzedawaja po trzykrotnie droższej cenie. Polski węgiel jest najbardziej opodatkowanym surowcem na świecie, niech rząd zrezygnuje z części podatków. Ale nie, najlepiej zabrać tym najcieżej pracującym, a Warszawa pije szampany. Co z tą Polską ?
A moze by tak posla pozabierac ich diety immunitety doplaty do wyszystiego biura poselskie ale nie co to to nie. Co trzeba to wszystko z dymem puscic predzej czy pozniej ludzie tego nie zniosa .....!!
zŁodzieje
Kiedyś to było tak, że górnik mówił co chce i księgowy miał szukać pieniędzy to teraz każą górnikom szukać pieniędzy czyli co ja się pytam za robotę, którą dobrze wykonał ma dostawać gorsze pieniądze, albo ma nie zjeść. W tej Warszawie to widać, że sami nie wiedzą już jak nas ruszyć. Podnieść ceny energii Warszawiakom, zobaczymy jak będą śpiewali. Poza tym widać, że dawno żadnych opon u nich nie paliliśmy to im się w głowach przewraca.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Nie rozumiem tylko jednego. Skoro górnictwo nie może podnieść ceny wegla dla energetyki Czemu ta druga ma tak wygórowane ceny energii a co za tym idzie przychody. Niech obniża ceny to koszty produkcji w przedsiębiorstwach spadną i to nie tylko w gornictwie. Można tez podniesc nieco cene wegla dla energetyki. Ci ostatni tylko troszeczke mniej zarobią. A branży górniczej bedzie lżej.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.