Brzoza brodawkowata, buk zwyczajny, dąb szypułkowy czy grab pospolity - to tylko niektóre z gatunków drzew, którym można się przyjrzeć w Alei Drzew Polskich, która niedawno powstała przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Inauguracja ścieżki dydaktycznej zbiegła się z 12. edycją programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa.
Aleja, którą przygotowało Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem UŚ powstała przy współpracy Klubu Gaja i Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wsparł ten projekt kwotą 43 700 zł.
Ścieżka ma zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania rodzimych gatunków roślin do tworzenia kompozycji architektonicznych w przestrzeni miejskiej, uwypuklając ich cechy i możliwości dekoracyjne.
Ścieżka celowo została zlokalizowana w obrębie kampusu. W miejscu tym panuje duży ruch, co gwarantuje stałe grono odbiorców, w tym studentów i pracowników zarówno Uniwersytetu Śląskiego, jak i Uniwersytetu Ekonomicznego, a także czytelników korzystających z zasobów Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.
W Alei znajdują się 13 gatunków drzew. Są wśród nich: brzoza brodawkowata, buk zwyczajny, dąb szypułkowy, grab pospolity, jarząb pospolity, jesion wyniosły, klon jawor, klon zwyczajny, lipa drobnolistna, lipa szerokolistna, paklon, wiąz pospolity i wierzba iwa.
Drzewa zostały posadzone przy tzw. Bulwarach Rawy w latach 2012-2013. Pierwsze drzewo w ramach tej inicjatywy - klon polski - zostało posadzone podczas inauguracji 10. edycji Święta Drzewa w 2012 r. Rok później kolejne 12 polskich drzew posadziło 12 dziekanów Uniwersytetu Śląskiego. W tym roku na ścieżce stanęły tablice edukacyjne na temat rodzimych gatunków drzew.
12. edycja Święta Drzewa objęta jest honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Poprzez działania na rzecz środowiska świętuje się w tym roku 25-lecie odzyskania swobód obywatelskich. Drzewa zasadzone z tej okazji w całej Polsce otrzymają imię Drzew Wolności.
W galerii: Aleja Drzew Polskich przy Uniwersytecie Śląskim. Katowice, listopad 2014 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.