Naczelni inżynierowie kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego oraz przedstawiciele Biura Produkcji uczestniczyli w środę, 26 listopada 2014 w spotkaniu z profesorem katedry eksploatacji podziemnej, naczelnikiem działu naukowego Narodowego Uniwersytetu Górniczego w Dniepropietrowsku na Ukrainie Romanem Dyczkowskim.
- Gość przedstawił prezentację mówiącą o doświadczeniach i kierunkach mechanizacji eksploatacji cienkich pokładów węgla kamiennego na Ukrainie - poinformował portal górniczy nettg.pl Wojciech Jaros, rzecznik prasowy KHW. - Jak się okazuje, różnice są bardzo znaczne. W ukraińskich kopalniach np. wydobywa się węgiel z pokładów, których miąższość wynosi zaledwie 40 cm, a 75 proc. wydobycia pochodzi z pokładów, których grubość jest mniejsza od 0,8 m.
Ciekawostką jest także fakt, że wydobywany tam węgiel jest dwukrotnie twardszy od otaczających go skał. Pośród technik stosowanych na Ukrainie jest też np. niekonwencjonalna metoda wykonywania, w celu jak najlepszego wykorzystania złoża, wielkośrednicowych otworów, których długość może sięgać nawet 80 m.
Potencjalna możliwość wykorzystania tamtejszych doświadczeń nie tylko w kopalniach KHW, ale i całego polskiego górnictwa węgla kamiennego wydaje się jednak ograniczona z uwagi na różne warunki, w tym metody liczenia opłacalności wydobycia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.