Rozpoczęto obchody górniczego święta. Od kilku lat przedsiębiorstwem górniczym, które jako pierwsze w kraju organizuje barbórkę jest PeBeKa. W górnictwie miedzi nie mówi się, tak jak w górnictwie węgla kamiennego, o konieczności nieorganizowania tradycyjnych akademii barbórkowych. Górnictwo miedzi jest w stosunkowo niezłej kondycji finansowej...
I z tego zapewne byli zadowoleni uczestniczący w pierwszej, w tym roku, barbórce - w Centrum Kultury Muza w Lubinie. Zgodnie z tradycją nagrodzono pracowników szczególnie zasłużonych się dla górnictwa oraz firmy: 19 państwowych odznaczeń, 25 szpad górniczych, dwa honorowe stopnie generalskie, ponad 100 osób wyróżnionych branżowymi odznaczeniami lub obchodzących jubileusz pracy...
Tym samym w piątek (14 listopada) zainaugurowano barbórkowe świętowanie w całym Zagłębiu Miedziowym
- Nasza marka jest rozpoznawalna w branży górniczej i budowlanej. Plasujemy się w najważniejszych rankingach gospodarczych prowadzonych w Polsce - mówił Jacek Kulicki, prezes zarządu PeBeKa. - Wraz z rozwojem firmy powiększa się również załoga. Od stycznia 2013 roku do końca września br. przyjęliśmy do pracy blisko 300 osób. Nasza załoga liczy w tej chwili ponad 1800 pracowników.
Jacek Kulicki podziękował wszystkim pracownikom za trud i zaangażowanie wręczając w tym roku 121 odznaczeń: państwowe Złote, Srebrne i Brązowe "Medale za Długoletnią Służbę" (łącznie dla 17 osób), odznaki "Zasłużony dla Górnictwa Rzeczypospolitej" (dla 2 osób), honorowe odznaki "Zasłużony dla KGHM Polska Miedź" (dla 4 osób) oraz Srebrne i Brązowe Odznaki "Zasłużony dla PeBeKa" (dla 43 osób).
Ponadto pięciu pracowników PeBeKa uhonorowano tytułami dyrektorów górniczych I, II i III stopnia, a dziewiętnaście osób zostało wyróżnionych tytułami inżynierów górniczych I, II i III stopnia. Tradycyjnie częścią obchodów górniczego święta była ceremonia przekazania szpad górniczych. W tym roku starszyzna gwarecka powiększyła się o 25 osób.
Wśród obecnych na akademii barbórkowej byli również jubilaci świętujący 35- i 25-lecie pracy w górnictwie oraz 25-lecie pracy zawodowej. W 2014 roku to łącznie 40 osób. Nie zabrakło także mam, których co najmniej trzech synów z poświęceniem pracuje w zawodzie górnika. Wyrażając najwyższe uznanie i szacunek zarząd PeBeKa uhonorował czternaście pań.
Dwóm emerytowanym pracownikom PeBeKa nadano tytuły generalskie I stopnia. Inż. Jerzy Lengas, pierwszy z uhonorowanych, od 1960 r. przez kilkadziesiąt lat pracował na rzecz Zagłębia Miedziowego. Jan Ulrich, który rozpoczynał pracę w 1957 r., jest jednym z najbardziej zasłużonych pionierów Zagłębia Miedziowego.
Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa SA z Lubina to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Spółka świadczy usługi w zakresie budownictwa specjalistycznego ogólnego i inżynieryjnego. Buduje obiekty podziemne i powierzchniowe na rzecz górnictwa, transportu i komunikacji, przemysłu, a od niedawna również w branży ochrony środowiska. Dysponuje unikalną na skalę światową technologią głębienia szybów z zastosowaniem mrożenia górotworu. Dzięki jej zastosowaniu firma wybudowała 29 szybów dla KGHM Polska Miedź SA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.