Najpierw etap podziemny, a potem test składający się z 30 pytań. Według takiego scenariusza odbył się w czwartek (13 listopada) finał Wojewódzkiego Konkursu BHP "Bezpieczny skok z bhp do górnictwa". Najlepszy spośród 8 uczestników okazał się Jarosław Tekla z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach.
Konkurs, który jest przeznaczony dla uczniów kształcących się w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej i technik górnictwa podziemnego odbył się po raz czwarty. Jego organizatorami są Wyższy Urząd Górniczy, Okręgowy Inspektorat Pracy Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach oraz należąca do Katowickiego Holdingu Węglowego kopalnia Wujek.
Finałowa rozgrywka rozpoczęła się na poziomie 370 m. Tam właśnie w kopalni Wujek działa tzw. Pole Szkoleniowe czyli jedyna w Polsce podziemna klasę do nauki zawodu górnika. Warto zaznaczyć, że z możliwości, które stwarza poziom 370 korzystają także studenci.
Finaliści konkursu pod ziemią zmierzyli się z trzema pytaniami.
- Wybraliśmy takie tematy, które będą im przydatne w dalszej pracy zawodowej. Dlatego postawiliśmy na zagadnienia związane z pracą maszyn i urządzeń oraz profilaktyką związaną z zagrożeniem pożarowym - wyjaśnił w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Waldemar Kuśmierczyk, kierownik Działu Adaptacji Zawodowej kopalni Wujek, który wraz z Januszem Malingą, dyrektorem Departamentu Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa Wyższego Urzędu Górniczego i Władysławem Trzopem z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach oceniał odpowiedzi uczniów.
- Jest to już czwarta edycja konkursu i z prawdziwą przyjemnością muszą powiedzieć, że z roku na rok zwiększa się poziom wiedzy uczestników. Wydaje się, że coraz większą wagę przykładają do bezpieczeństwa pracy w górnictwie. Co ciekawe nie wszyscy finaliści mieli okazję być wcześniej na dole i nie wszyscy widzieli przenośniki taśmowe, mimo tego ich wiedza teoretyczna była wyjątkowa i dali sobie radę. To zagadnienie było celowo wybrane ponieważ w tym roku z obsługą tego urządzenia były związane już cztery wypadki śmiertelne - powiedział w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Janusz Malinga.
Po podziemnych zmaganiach uczniowie przenieśli się do domu kultury kopalni Wujek, gdzie musieli rozwiązać test składający się z 30 pytań. Każde z pytań posiadało cztery warianty odpowiedzi, z których jedna była prawidłowa. Test obejmował nie tylko zagadnienia związane z pracą w górnictwie ale także ogólne przepisy związane z bhp.
Jako pierwszy test oddał Jarosław Tekla, a zaraz po nim swoje prace złożyli Bartosz Grabiec z Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim oraz Dawid Zmarzły z Zespołu Szkół w Libiążu. Ci trzej uczniowie zameldowali się na podium konkursu. Wszyscy zdobyli po 29 punktów i ostatecznych lokatach zadecydowała właśnie kolejność oddania arkusza testowego.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone w obecności Beaty Marynowskiej - Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach, Mirosława Koziury - prezesa WUG, Tadeusza Skotnickiego - wiceprezesa ds. pracy KHW oraz prof. Dariusza Pawelca - dyrektora Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.
- Praca w górnictwie jest przede wszystkim dla ludzi, którzy są odpowiedzialni, przestrzegają zasad i lubią wyzwania. Jestem pewien, że wiedza, którą dzisiaj zaprezentowaliście będzie przekładała się na waszą pracę. Przede wszystkim życzę wam sukcesów w dalszej nauce i w zawodzie oraz podejmowania konkretnych i bezpiecznych działań - powiedział finalistom szef WUG.
Zdobywcy miejsc na podium poza nagrodami rzeczowymi otrzymali także statuetki z węgla dla szkół.
- W Pniówku pracował mój tata ponadto inni członkowie rodziny są związani z górnictwem. Można zatem powiedzieć, że praca w kopalni to rodzinna tradycja i dlatego zdecydowałem się pójść w tym kierunku - powiedział w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Jarosław Tekla, zwycięzca konkursu, który dodał, że zdecydowanie trudniejszy był dla niego etap testowy.
Warto nadmienić, że tegoroczny triumfator w ubiegłym roku w konkursie zajął trzecie miejsce.
W galerii: Finał konkursu "Bezpieczny skok z bhp do górnictwa". Katowice, 13 listopada 2014 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Albo zmienią poglądy, albo będą czyścić ścieki
Pójdą do dozoru i zapomną jak pracować bezpiecznie... ;)