Premier Ewa Kopacz powiedziała w czwartek, że w związku z sytuacją w Kompanii Węglowej będzie domagała się od specjalnego zespołu węglowego informacji i "rozwiązania sytuacji".
Kopacz była pytana w czwartek na konferencji prasowej w Bydgoszczy o okupację przez związkowców Kompanii Węglowej i apel górników o spotkanie z przedstawicielem rządu.
- Jestem przekonana, że wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński czuwa nad całym procesem (restrukturyzacji polskiego górnictwa - PAP). Dowiadując się z mediów o tym, że tego rodzaju sytuacje mają miejsce na Śląsku, oczywiście po przyjeździe do Warszawy, poproszę Piechocińskiego, ale również ministrów, którzy są włączeni do zespołu odpowiedzialnego za restrukturyzację polskich kopalni (...) o informację, ale też (będę) domagała się, aby znaleźć rozwiązania tej sytuacji - powiedziała premier na czwartkowej konferencji prasowej w Bydgoszczy.
Kopacz zauważyła też, że w skład Rady Gospodarczej (przy premierze - PAP) wchodzą autorytety z ekonomii i nauki, które "bardzo mocno pochylają się nad problemami polskiego górnictwa".
- Te prace trwają, spotkania również się odbywają - zapewniła szefowa rządu.
Minister skarbu Włodzimierz Karpiński poinformował w czwartek, że w trybie pilnym zbierze się Międzyresortowy Zespół ds. Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce, który w maju został powołany przez premiera. W jego skład wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów, a jego główne zadania to: dokonanie analizy funkcjonowania sektora, aktualizacja koncepcji rozwoju i zwiększenia jego konkurencyjności, opracowanie koncepcji szerszego wykorzystania energii z węgla kamiennego w celu podniesienia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz przygotowanie rekomendacji dotyczących dalszych działań, których celem jest poprawa funkcjonowania sektora, w tym również jego restrukturyzacji.
Szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik poinformował w czwartek, że dotychczasowy program naprawczy Kompanii Węglowej jest już nieaktualny. Powód to fiasko jednego z zakładanych źródeł finansowania: spółka nie wyemituje euroobligacji. Wcześniej przedstawiciele związków rozmawiali z zarządem spółki na spotkaniu, podczas którego miały im zostać zaprezentowane założenia programu naprawczego.
Jak przekazał Grzesik, zaraz po spotkaniu prezes KW Mirosław Taras pojechał do Warszawy. Związkowcy zamierzają czekać w siedzibie spółki na jego powrót. Oczekują też przyjazdu przedstawiciela rządu z jej pełnomocnictwami oraz z informacjami nt. planów dalszych działań odnośnie branży.
Według związkowców na pytanie o ewentualne alternatywne plany pozyskania środków na wynagrodzenia i ratowanie spółki zarząd miał odpowiedzieć, że jedynym sposobem jest likwidacja kilku kopalń i zwolnienie załóg tych zakładów. W tej sytuacji przedstawiciele strony społecznej zażądali, aby do siedziby Kompanii przyjechał przedstawiciel właściciela spółki, czyli ministra gospodarki.
W ostatnich miesiącach Kompania Węglowa stanęła przed widmem upadłości. Jak informował w połowie września prezes KW Mirosław Taras, spośród 14 jej kopalń rentowność utrzymywały trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Australia ma węgiel i ma premiera. Tony Abboott będzie gospodarzem kolejnego spotkania grupy G20. Ekolodzy chcą włączenia do obrad tego gremium punktu o klimacie i o węglu. Tony Abbott odmawia. Jest zwolennikiem popierania górnictwa jako siły dającej impulsy dla rozwoju gospodarki kraju. W Polsce "Warszawa" woli zajmować się wycieczkami posłów, a nie stanowiskami pracy górników.
W hiszpani sie da w niemczech sie da i to zarabiaj hajc w eeuro a w polsce nic sie nie daKopaczka pompuj hajc ! Wydoiliscie gornictwo to teraz pompujcie
\"Pani Premier będzie się domagała od specjalnego zespołu węglowego informacji i rozwiązania sytuacji\" no tak do wczoraj wszystko było ach ach i hulalo w najlepsze i nagle w polskim górnictwie coś się ..... trzeba dokonać analiz przeprowadzić dogłębne ekspertyzy górnictwa itp. Zweryfikują przyczynę powstałej sytuacji i może coś więcej będą wiedzieć co dzieje się na ich podwórku.
Przyślą Tomczykiewicza,co górnictwo zna z akademi barbórkowych Taki ekspert jak Anodina,Lasek i Miller z komisji badania wypadków lotniczych.
Warszawo zapłoniesz Koniec złodziejskiej polityce PO. Żarty się skończyły, trzeba spalić tą Sodomę i Gomorę na Wiejskiej
rewolucja o tak, chaos od jutra na śląsku
Pan Piechocinski pojawia się wszędzie byle nie na Śląsku, a sprawy KW pozostawia kolei losu upadłości, a może to tylko zaczyn pod prywatyzacje branży ?? Nie wiem czy ktoś jeszcze wierzy w Pana wicepremiera Piechocinskiego.
rozpiepszyć prezesów i urzędasów z kompani węglowej , ponieważ nieudolnie rządzą , ludzie pracują i dostają śmieciowe wypłaty , co to jest 2,5 tys ,w angli tyle na tydzień zarabiają ludzie ,a w Polsce tylko jedni na drugich nastawiają a rządzącym o to właśnie chodzi , w tym kraju nie da się normalnie żyć , codziennie słyszymy co wyprawia władza ,cyrk na kółkach , zero kompetencji tylko układy i machloje i jak tu normalnie żyć , poza granicami wszystkim się opłaca kopać węgiel tylko nie w Polsce
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.