Kompania Węglowa i Katowicki Holding Węglowy kontynuują swe przygotowania związane z planowanymi emisjami euroobligacji - przekazali we wtorek (4 listopada) przedstawiciele obu spółek.
W poniedziałek o nieuruchamianiu w obecnym terminie planowanej emisji euroobligacji poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa, uzasadniając to warunkami rynkowymi.
Pod kątem planowanej emisji euroobligacji zarząd Kompanii Węglowej prowadzi spotkania z inwestorami w Europie i Stanach Zjednoczonych - przekazał we wtorek dyrektor biura komunikacji korporacyjnej spółki Tomasz Zięba.
- W przyszłym tygodniu będzie wiadomo, z jakim zainteresowaniem spotkał się program emisji oraz na jakich warunkach inwestorzy byliby skłonni zakupić obligacje. Prezentowany program naprawczy spółki - jak wynika z pierwszych zwrotnych informacji - spotkał się z poważnym zainteresowaniem rynku - wskazał Zięba.
Program naprawczy przyjęła niedawno rada nadzorcza KW; kolejnym krokiem ma być jego akceptacja przez walne zgromadzenie spółki, czyli ministra gospodarki. Do tej pory Kompania Węglowa nie ujawnia szczegółów, które mają być przekazane opinii publicznej być może dopiero w drugiej dekadzie listopada.
Według wcześniejszych sygnałów projekt programu naprawczego KW na lata 2014-20 zakładał m.in. ograniczenie kosztów, koncentrację produkcji w zakładach o wysokiej rentowności, zmianę polityki sprzedaży, wdrożenie programów restrukturyzacyjnych dla poszczególnych zakładów oraz pozyskanie niezbędnych środków na dofinansowanie działalności spółki.
Władze KW przyznają, że przygotowania do emisji euroobligacji wynikają z pilnej potrzeby dopływu środków. W ub. tygodniu oceny ratingowe wystawiły jej agencje - Moody's oraz Standard&Poor.
- Te oceny są dla nas korzystne, rekomendują zakup naszych obligacji. Otwierają zarządowi drogę do spotkań i negocjacji w tej sprawie z zagranicznymi instytucjami finansowymi - mówił wówczas PAP Zięba.
W ostatnich miesiącach Kompania Węglowa stanęła przed widmem upadłości. Jak informował w połowie września prezes KW Mirosław Taras, spośród 14 jej kopalń rentowne są trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem. W ub. tygodniu największy polski eksporter węgla Węglokoks SA zapowiedział, że chce do końca roku sfinalizować zakup od KW 4 lub 5 kopalń.
O kontynuowaniu realizacji programu emisji euroobligacji Katowickiego Holdingu Węglowego zapewnił też we wtorek - bez szczegółów - rzecznik spółki Wojciech Jaros. We wrześniu jej władze informowały, że Holding chce wyemitować euroobligacje o wartości 500 mln euro. Pozyskane środki miałyby być przeznaczone na wykupienie obecnego programu obligacji i uzupełnienie kapitału obrotowego (w 2012 r. Holding rozpoczął program obligacji wartości ponad 1 mld zł).
Wiceprezes KHW ds. ekonomiki i finansów Artur Trzeciakowski mówił wówczas, że spółka otrzymała kilkanaście zagranicznych ofert ulokowania papierów wartościowych KHW na rynkach europejskich. Zasygnalizował też, że koszty - z pełnym zabezpieczeniem od ryzyka kursowego - niewiele odbiegają od kosztów finansowania bankowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Walczyc o autonomia sląska i wtedy przemysł górniczy i hutniczy wróci do łask bo będzie sejmik śląski i wtedy pieniądze zostaną na śląsku
złodzieje sprzedają ostatnią polską firmę !!!!!!! to jest rozbój w biały dzień pod osłoną rządu!!!!!
Bracia górnicy !!! Aż płakać się chce !!! Za jakie grzechy Bóg pokarał Polskę i przede wszystkim Górny Śląsk taką daremną władzą !!! chyba jeszcze zbyt mało młodych ludzi stąd wyjechało za normalnym życiem !!!
EUROOBLIGACJAMI sa to wszystkie papiery dłuzne sprzedawane na rynkach miedzynarodowych!!!KW jest juz sprzedana!!!Tak każdy moze rzadzic Panie Taras!!