- Dziś wmurowaliśmy kamień węgielny pod największą inwestycję przemysłową w wolnej Polsce - elektrownię w Opolu. Nieco ponad tydzień temu zakończył się szczyt klimatyczny, podczas którego Pani premier przekonała naszych partnerów z Unii Europejskiej, że Polska wkłada ogromny wysiłek w modernizację sektora energetycznego - napisał w poniedziałek na swym blogu Włodzmierz Karpiński.
Minister skarbu, który wspólnie z Ewą Kopacz uczestniczył w poniedziałek (3 listopada) w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę 2 bloków węglowych elektrowni OpoleII, stwierdził dalej:
- Dzięki temu [sukcesowi na szczycie w Brukseli - przyp. red.] uzyskaliśmy dostęp do takich instrumentów i mechanizmów, które pozwolą zminimalizować ryzyko wzrostu cen za energię, a jednocześnie umożliwią modernizację sektora energetycznego i dalsze, rozpisane na wiele lat inwestycje. Program inwestycyjny przewiduje, że do 2020 r. łącznie nakłady na ten cel przekroczą 100 mld zł. Wynik szczytu klimatycznego pozwoli go kontynuować.
Elektrownia w Opolu jest najlepszym przykładem inwestycji realizowanych w polskim przemyśle energetycznym, dzięki którym staje się on bardziej wydajny, efektywny i przyjazny dla środowiska. Opole II będzie jedną z najnowocześniejszych elektrowni węglowych na świecie, spełniającą najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów.
Nowe bloki o mocy 900 MW brutto każdy zapewnią stabilne dostawy prądu do 4 mln gospodarstw domowych. Będą zużywały rocznie ok. 4,1 mln ton węgla pochodzącego z Górnego Śląska. Jednocześnie zastosowanie najnowszych technologii pozwoli na uzyskanie o ok. 25 proc. wyższej sprawności netto w produkcji energii od obecnie stosowanych w polskiej energetyce oraz redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 20 proc.
Wmurowany w Opolu kamień węgielny to kolejny kamien milowy, ktory położyliśmy na drodze do naszego bezpieczeństwa energetycznego. Spółki Skarbu Panstwa budują nowe bloki o łącznej mocy 5 GW i nakładach inwestycyjnych w wysokości około 30 mld zł.
To inwestycje w Stalowej Woli, Włocławku, Kozienicach, Turowie i Jaworznie. Własnie zakonczyła się budowa bloku gazowego w Rzeszowie oraz bliźniaczych bloków w Polkowicach i Głogowie. Nigdy dotąd nie inwestowaliśmy w polską energetykę tyle co dziś - podsumował Włodzimierz Karpiński.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.