Szefowa rządu uczestniczyła w poniedziałek rano (3 listopada) w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę bloków energetycznych Elektrowni Opole II.
Elektrownia zostanie rozbudowana o nowe dwa bloki na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW, które mają produkować rocznie 13,4 Twh energii elektrycznej. Inwestycję o wartości 11,6 mld zł prowadzi konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa oraz spółka Alstom Power. Pierwszy blok (z numerem 5.) zostanie oddany po 54 miesiącach robót a drugi (numer 6.) po 62 miesiącach, czyli na przełomie 2018-2019 r.
W Opolu Ewa Kopacz podkreślała, że jednocześnie można zabezpieczyć obywateli pod względem energetycznym oraz zapewnić bezpieczeństwo środowiska. Dodała, że do 2020 r. tylko polskie spółki państwowe zainwestują w energetykę ponad 114 mld zł.
Premier mówiła, że inwestycje możliwe będą dzieki sukcesowi Polski na ostatnim szczycie UE w sprawie ochrony klimatu: Polacy będą mogli korzystać w energetyce z nowoczesnych technologii i innowacyjnych metod, chroniąc środowisko a zarazem nie zapłacą drożej za prąd.
- Te dwie rzeczy w wydaniu odpowiedzialnych inwestorów i zarządzających jak również polityki rządu pozwolą pogodzić bezpieczeństwo energetyczne Polaków i bezpieczeństwo środowiska, a więc i bezpieczeństwo zdrowotne Polaków - mówiła szefowa rządu.
Kopacz podkreśliła, że Polska wywalczyła w Brukseli m.in. klauzulę rewizyjną. Gdyby chciano zasadniczo zmienić ustalenia pakietu klimatycznego, to konieczna będzie jednomyślna zgoda Rady Europejskiej.
Premier oceniła, że opalanie elektrowni węglem sprosta surowym normom ochrony środowiska:
- Elektrownia Opole będzie przyjazna środowisku, a nowo powstałe bloki energetyczne będą emitować do naszej atmosfery o 25 proc. mniej zanieczyszczeń - mówiła.
Czytaj też: Opole II - największa inwestycja przemysłowa wolnej Polski
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pytanie do pani Kopacz, czy aby jeszcze na polski węgiel?