Silna pozycja na rynku węgla koksowego przy niekorzystnym otoczeniu rynkowym Spółki i historycznie niskich poziomach cen - tak scharakteryzowała sytuację Jastrzębskiej Spółki Węglowej Agencja Moody's, po przeprowadzonym ratingu (ocenie ryzyka). Rating to pierwszy krok w kierunku emisji euroobligacji, które JSW chce wyemitować za zgodą właściciela. Zarząd zakończył już rozmowy z inwestorami finansowymi w ramach road show w USA.
Moody's, będąca jedną z trzech najbardziej znaczących agencji ratingowych na świecie, wskazuje, że przejęcie przez JSW kopalni Knurów-Szczygłowice pogorszyło jej profil finansowy, ale z drugiej strony transakcja ta "oferuje perspektywy wzrostu i potencjalne znaczące synergie". Wśród czynników charakterystycznych dla JSW wymienia również m.in. wysoką bazę kosztów stałych i wysokie nakłady inwestycyjne. Agencja stwierdza, że płynność Spółki jest odpowiednia przy założeniu, że "Spółce uda się pozyskać zaplanowaną kwotę z emisji senior notes, co pozwoliłoby na zbudowanie bufora gotówkowego w wysokości ok. 759 mln zł".
Agencja zakłada, że sytuacja finansowa JSW będzie się poprawiać w ciągu 12-18 miesięcy. Moody's spodziewa się bowiem umiarkowanych wzrostów cen węgla i stabilnych perspektyw dla europejskiego rynku stali. Wstępny rating korporacyjny CFR dla JSW został określony na poziomie Ba2 (najwyższą oceną jest Aaa lub AAA - przyp. red.).
- Perspektywa ratingu jest stabilna - podała agencja w komunikacie.
Z kolei agencja Fitch przyznała wstępny długoterminowy rating IDR dla JSW na poziomie B+ (EXP) z perspektywą stabilną oraz wstępny rating dla planowanej emisji euroobligacji JSW Finance na poziomie B+ .
Jastrzębska Spółka Węglowa podała w komunikacie, że globalnymi koordynatorami i współprowadzącymi księgę popytu w związku z planowaną emisją euroobligacji są Credit Suisse Securities i J.P. Morgan Securities. Współprowadzącymi księgę popytu będą dodatkowo ING Bank i PKO Bank Polski. Z informacji podanych przez Spółkę wynika, że 22 października rozpoczęły się spotkania z wybranymi inwestorami instytucjonalnymi w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Ostateczna decyzja o emisji euroobligacji, wraz z parametrami finansowymi, zostanie ustalona po analizie warunków rynkowych.
Z uaktualnionych planów JSW na 2014 r. wynika, że Spółka wyprodukuje 13,8-14 mln t węgla, z uwzględnieniem ok. 1,5-1,6 mln t produkcji kopalni Knurów-Szczygłowice. Nakłady inwestycyjne Grupy JSW wyniosą 1,809 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.