W Polsce jest coraz lepszy klimat dla prowadzenia biznesu - powiedziała w środę (29 października) premier Ewa Kopacz podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Doing Business Poland 2015". Kopacz podkreśliła, że rząd jest zdeterminowany, by poprawiać warunki działania firm.
Bank Światowy opublikował w środę ranking 189 krajów pod względem łatwości prowadzenia w nich prywatnych firm, czyli raport Doing Business na 2015 rok. Najlepiej wypadł Singapur, a Polska zajęła 32. miejsce (tuż za Francją i przed Hiszpanią), wśród krajów z wyraźną poprawą klimatu biznesowego. W rankingu Doing Business na 2014 rok Polska zajęła 45. miejsce, ale po korekcie danych i zmianie metodologii przez Bank Światowy uplasowała się ostatecznie - jak podał bank w środę - na miejscu 30.
- Mamy w Polsce coraz lepszy klimat dla biznesu. Najlepszy jeśli chodzi o kraje członkowskie Unii Europejskiej z Europy Środkowej. Warto przypomnieć, że ranking Doing Business to obiektywna miara warunków prowadzenia działalności gospodarczej i konkurencyjności Polski. Obiektywna, bo nie tworzy jej rząd, nie tworzy opozycja, nie tworzą media, ale renomowana instytucja międzynarodowa, jaką jest Bank Światowy - zauważyła premier na konferencji prasowej. Jak dodała, regulacje dotyczące biznesu oceniają nie urzędnicy, ale przedsiębiorcy. - Szósty rok z rzędu Polska awansuje w światowym rankingu Doing Business Banku Światowego - podkreśliła szefowa rządu.
Jak dodała, tylko kilka krajów europejskich wyprzedza Polskę w rankingu, ale przed naszym krajem kolejne wyzwania, zwłaszcza w obszarze podatków i pozwoleń na budowę. - Kluczowe z rozwiązań, które jeszcze nie były brane pod uwagę w tegorocznym rankingu, a mamy nadzieję, że niedługo wejdą w życie, to (...) zmiany w prawie budowlanym, umożliwiające szybkie uzyskiwanie zgody na budowę domów jednorodzinnych i innych małych obiektów - podkreśliła premier. Zaznaczyła, że projekt noweli Prawa budowlanego jest już w Sejmie.
Tegoroczny ranking BŚ - jak podkreśliła Kopacz - nie uwzględniał też nowego prawa restrukturyzacyjnego, ułatwiającego funkcjonowanie firmom z przejściowymi problemami, a także zapowiadanych procedur dotyczących importu i eksportu towarów przez polskie porty morskie. Dobrą informacją jest to - mówiła premier - że już za miesiąc możliwe będzie przyspieszenie o 20 dni rejestracji firmy. - Będziemy mogli szybciej uzyskiwać zarówno NIP, jak i REGON - dodała szefowa rządu.
Zapowiedziała, że założenia Kodeksu budowlanego zostaną przedstawione Radzie Ministrów w pierwszym kwartale 2015 roku. - W październiku, w moim expose zapowiadałam, że oczekuję od moich ministrów szybkiego przedstawienia: po pierwsze - założeń do projektu nowej Ordynacji podatkowej, po drugie - założeń nowego Prawa działalności gospodarczego, i po trzecie - przyspieszenia prac (nad Kodeksem budowlanym - PAP)- podkreśliła.
Premier zadeklarowała, że rząd jest zdeterminowany, by poprawiać warunki działania firm. Jej zdaniem wynik Polski w rankingu Banku Światowego cieszy, ale jeszcze nie zaspokaja w pełni ambicji Polski. Szefowa rządu wyraziła pragnienie, aby w przyszłym roku Polska znalazła się na 20. miejscu. - Gdyby rzeczywiście udało się zrealizować te zapowiedziane przeze mnie cele ogłoszone w expose (...), myślę, że to jest realne - podkreśliła.
Ekonomista Banku Światowego Marcin Piątkowski tłumaczył podczas konferencji, że ranking mierzy jakość otoczenia dla prowadzenia działalności gospodarczej przez małe i średnie firmy według jednej, spójnej metodologii. "Co ważne, w przeciwieństwie do wielu innych rankingów jest on oparty o źródłowe dane, które zostały przesłane do Banku Światowego przez sektor prywatny, ekspertów, prawników, doradców i biznesmenów, którzy na co dzień w praktyce borykają się z problemami, prowadzą działalność gospodarczą" - powiedział.
Dodał, że BŚ bierze pod uwagę w rankingu "cały cykl życia małej i średniej firmy". "Od złożenia firmy, (...) przez uzyskiwanie pozwoleń na budowę, dostęp do kredytu, wreszcie płacenie podatków i na samym końcu - w przypadku tych przedsiębiorców, którym może się nie powieść - aż po likwidację firmy" - wyjaśnił Piątkowski. Dodał, że ranking nie pokazuje, czy dany kraj jest stabilny makroekonomicznie, czy ma wysoką jakość kapitału ludzkiego i czy ma dobrą infrastrukturę.
Jak zaznaczył, na tle innych krajów UE obraz Polski wygląda dobrze. "Po raz pierwszy w historii w Polsce prowadzi się biznes łatwiej, niż w przypadku średniej dla całej Unii Europejskiej. W Polsce też łatwiej jest prowadzić działalność gospodarczą, niż w wielu krajach Europy Zachodniej, o których klimacie dla biznesu jeszcze jakiś czas temu marzyliśmy - w Hiszpanii, Włoszech czy Belgii" - ocenił Piątkowski. Dodał, że Polska jest też krajem, w którym najłatwiej prowadzić biznes wśród nowych krajów członkowskich UE w Europie Środkowej. "Za nami jest Słowacja, Węgry, Czechy, Bułgaria i Rumunia" - zauważył.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.