Sytuacja Kompanii Węglowej, postawa związków zawodowych działających w górnictwie oraz ustalenia dotyczące pakietu klimatycznego były jednymi z tematów rozmowy wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza oraz red. Józefa Wyciska w porannym programie Radia Katowice "Kawa na ławę". Audycja została wyemitowana w poniedziałek (27 października).
Rozmowa rozpoczęła się od ustaleń ostatniego unijnego szczytu, który dotyczył polityki klimatycznej.
- Przede wszystkim trzeba sięgnąć do historii. W 2007 r. w czasie unijnego szczytu Lech Kaczyński podpisał 3 x 20 do 2020 r. (redukcja o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności energetycznej o 20 proc. oraz 20 procentowy udział odnawialnych źródeł energii - red.) To jest początek polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Dzisiaj mamy kontynuacje tego pierwszego kroku, który miał miejsce w 2007 r. Pewnych przemian klimatycznych i gospodarczych nie zatrzymamy. Patrząc na interes krajowy związany z niezależnością energetyczną, którą dzisiaj posiadamy, jestem przekonany, że ten wypracowany kompromis daje nam gwarancję, że będziemy opierać naszą krajową energetykę na rodzimych źródłach - ocenił wiceminister gospodarki.
Redaktor Wycisk w rozmowie nakreślił sytuację polskiego górnictwa. Przypomniał, że po pierwszym półroczu branża miała 270 mln zł straty, a trzy z czternastu kopalń Kompanii Węglowej są rentowne. Podkreślił także, że wydajność w polskim górnictwie wynosi 66 t węgla na górnika, w USA wynosi ona 10 tys. t na głowę.
- Podał pan statystyki. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że górnictwo węgla kamiennego w USA to głównie odkrywki. To oczywiste, że koszty są wiele niższe, a wydajność na jednego pracownika wiele wyższa - zauważył Tomczykiewicz.
Wiceminister gospodarki przedstawił w rozmowie sytuację, w której znajduje się KW.
- Kompania Węglowa, bo o niej głównie mówimy, weszła w proces restrukturyzacji. Związki zawodowe stoją obok. Odmówiły współpracy przy recenzowaniu tego dokumentu (programu restrukturyzacji - red.). On już jest wdrażany w życie. Przede wszystkim mam na myśli sprzedaż czterech kopalń do Węglokoksu oraz emisję obligacji i euroobligacji. To są te elementy, które pozwolą na oddech i restrukturyzację Kompanii. Oczywiście bez redukcji nadmiernych kosztów też się nie obejdzie. Nie ma się co czarować, że tylko ze zmian właścicielskich poprawi się wydajność w kopalniach. To wymaga głębokich zmian w zakładach górniczych.
Podkreślił, że Kompania to duża spółka i program dla niej jest rozpisany do 2020 r.
W czasie rozmowy padły także pytania dotyczące związków zawodowych i organizowanych przez nie spółek, które zatrudniają górników do pracy w weekendy.
- To jest bulwersujące, bo to pokazuje, delikatnie mówiąc, zakłamanie liderów. Bo z jednej strony blokują oni wszelkie niezbędne zmiany w górnictwie, (...) a z drugiej budują swoje fortuny na tym, że wysyłają pracowników swoich firm w soboty i niedziele do pracy - ocenił Tomczykiewicz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No i AMIKUS z Solidarności Czypiona w GSP ma udziały.
W KHW S.A. to kase kroi syn dyrektora Laska za pracę SN
Górnicza Spółdzielnia Pracy z Mysłowic daje górnikom zarabiać w soboty niedziele i święta, a działaczom związkowym daje diety za posiedzenia Rady Nadzorczej w wysokości przekraczającej ich miesięczny dochód, można. Można też głęboko zaangażowanym związkowcom dokonywać wypłat na umowę zlecenie i tu nie ma świętych, biorą prawie wszyscy, bo tylko kilku odmówiło Prezesem tej instytucji prania kasy jest przewodniczący powiatu Mysłowice z ramienia PSL. Czy to dobrze świadczy , odpowiedzcie sobie sami
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
wydaje mi sie ze o to chodzi! skoro nie udalo sie rzadowi z emeryturami górniczymi to wzieli sie w inny sposób za górnictwo - czyli doprowadzic podatkami do bankuructwa a co za tym idzie do reakcji spolecznych - wiec tak wyglada program rządowy - dzieki temu po cichu wezma wszystkie dodatki !!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
emeryty kadrowe won z kopalni brzeszcze!!!!!!!!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Ludzie, czy nie widzicie, że niektóre organizacje związkowe robią was w bambuko? Niby są przeciw, a pod stołem biorą kasę.
Szefowie związków plują na prezesów spółek , a w przerwie rozmów idą do gabinetu i załatwiają roboty dla swoich firm . Prawda Panie przewodniczący Kadry ? czy to nie jest obłuda ?
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Znacznie ciekawszą wydaje się być lektura komentarzy.
a sierpuchy dalej trzepią kasę na "pralni" ubranek ?
Panowie posłowie, policzcie ile Wy przynosice strat a nikt z was sobie ani złotówki nie odejmie. Pomijając ze wszystko macie za darmo.
niektórzy związkowcy wyłudzili także emerytury i dopiero po kontroli ZUS musieli z niej wrócić do pracy, a dlaczego nie zostali zwolnieni dyscyplinarnie za takie wyłudzenie
Pan minister mówi że jest to bulwersujące że bonzowie związkowi napychają portwele wlasnym firmom , czy dopiero dzisiaj wiadowmo o tym procedwrze . Nie , od lat była pokazywana Bogdanka z firmą związkową , KHW z pracą w soboty i niedziele , czy związek Kadra z firmą Karbon i dalejpięknie biją kasiorę . Jedynie ZZG zrobiło czystkę ze swoją firma przy kwk Powstańców . Ten przykład pokazuje , że się da tylko trzeba chcieć
A co z dyrektorami robiącymi straty? Dalej będą straty robić czy ich wreszcie się pozbędą?
A co z firemkami zwiazkowymi ?
plan jest drastyczny ograniczenie wydobycia tam kaj są straty i przenoszone w rejony gdzie sa mniejsze straty czyli alokacja załogi na inne kopalnie do tego wynagrodzenie uzależnione od wyników firmy więc wypłaty na poziomie 2 tyś to będzie normalka
Węgiel potrafili wypowiedzieć emerytom, a pakietu klimatycznego Unii wypowiedzieć nie potrafią? A może nie chcą?
czy wie może ktoś o szczegółach PLANU NAPRAWCZEGO KOMPANII WĘGLOWEJ?